| JohnyMaus a întrebat:

Salut, la căminul in care locuiesc, nu scrie nicăieri cate ore maximum sau până la ce ora maxim putem primi bilet de voie dar totuși maximul primit este 15:00-18:00, a fost propus la directoare sa se mărească aceasta limita care de fapt nu exista, și totuși "e la voia pedagogului", chiar nu putem face nimic? Considerand că în alte camine singura regula, e sa ajungi până la 22:00 când este ora de culcare

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa existe un regulament al caminului, in care sa fie prevazute regulile aplicabile, inclusiv perioada in care poti fi invoit sau acest reguli sa fie prevazute in regulamentul de organizare si functionare a scolii.
Sigur ca si elevii cazati pot face propuneri in legatura cu aceste reguli dar trebuie sa le respecte pe cele existente fixate de conducerea scolii.

| JohnyMaus explică (pentru Ioandelasal):

Nu exista nici o regulă care să spună că avem voie doar până la o anumită ora.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este la voia pedagogului, ci in Regulamentul intern al acelei scoli/liceu si limita cand se inchide poarta la camine este ora 20 sau maxim ora 21.
Pedagogii nu fac legi si reguli in camine, ci le executa pe cele existente in Regulamentul Scolii sau liceului, unde lucreaza.