| Sisiwieuc9 a întrebat:

Cel mai probabil, razboiul din Ucraina se va încheia cu Rusia anexand teritoriile rusofone din sud-estul Ucrainei, lăsând Ucraina complet distrusă din toate punctele de vedere (probabil cele mai importante porturi ale Ucrainei vor ajunge la rusi, dacă nu toate. Deci exporturile ucrainenilor se vor diminua considerabil. Pe lângă asta, vor înfrunta mari probleme legate de infrastructură, industrie, demografie, agricultura din cauza bombardamentelor și atacurilor Rusiei. Sa nu mai zic ca investitorii străini nu vor vrea sa investească.). Adevărat, sunt șanse mari ca Ucraina sa intre în UE, lucru ce ar ajuta economia sa, dar tot vor dura decenii pana la recuperarea completa. Și atunci vor rămâne cu un handicap fata de comembrii săi din UE.
Desigur, nici Rusia nu o sa iasa mai bine din acest conflict, căci economia ei va fi distrusă când UE va asigura o alta sursa de gaz. Mai trebuie sa menționez ca la sfârșitul războiului vor rămâne fără mii de tancuri, avioane și elicoptere și fără zeci de mii de soldați?
Mie îmi este clar ca Rusia o sa cedeze poziția dominanta din Eurasia Chinei.
Rusia a început sa interzica platforme sociale și multe companii occidentale s-au retras din Rusia. Nu mai zic de declarațiile conducătorilor occidentali în care spuneau ca Putin e un criminal ce trebuie dat jos, Putin și Lavrov spunând și ei lucruri asemănătoare.
Unde vreau sa ajung cu asta? Părerea mea este ca a început un nou Război Rece, asemănător cu cel postbelic. Voi ce credeți?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ideal ar fi ca Rusia sa puna laba pe ucraina, sa redea teritoriile furate ce apartine de RO si Polonia, apoi sa lase ucraina adevarata cum era inainte sa se apuce de ciordeala terenurilor straine. Asa ar fi corect

| Drimmero a răspuns:

Rusia in razboiul asta e cu mult mai mult in pierdere fata de Ucraina pentru ca Ucraina va intra in UE, va fi primita si in NATO, tara va fi refacuta din temelii, se va dezvolta cum trebuie in timp ce rusnacii vor fi cocosati de sanctiuni, pe termen lung ii asteapta foametea, crize, cel mai probabil va fi razboi civil, ceva lovitura de stat pentru a da jos sistemul bolsevic, doar asa rusia va inflori si va intra in rand cu lumea, atlfel nu le vad niciun viitor cat timp acolo domina dictatura si varsarea de sange nevinovat, sa nu mai zic ca Europa deja devine usor-usor independenta energetic de rusi, asta a fost prostia europenilor, din comoditate au preferat sa ia gaz ieftin si mult de la rusi iar pretul asta a insemnat sa mai inchida cate un ochi la escapadele lui putin, sa inchida ochii la anexarea unor teritorii intr-un mod ilegal si sa accepte sicanele de la moscova, mi-a placut mult atitudinea prompta pe care a luat UE de la declansarea razboiului, asta trebuia de mult sa se intampla, inca din 2014 cand i-au mai invadat o data in Donbas si au anexat rusii Crimeea, europenii stiau cu cine se incurca dar totusi si-au vazut interesul, cel mai mult i-au tinut nemtii in brate in frunte cu Merkel si tot staff-ul ei. Putin are multe influente in mai toata Europa, are partide si oameni infiltrati in toate tarile, a incercat din rasputeri sa desfiinteze UE, a scos-o pe Anglia, a incercat cu Franta, Germania, Italia si tot asa, prin prosti isi face manevrele si manipularile, iar prostii aia decid viitorul unui intreg continent aparent.
Rusia e depasita categoric in razboiul asta, ei sunt praf in razboaiele de cursa lunga, ei gandesc pe termen scurt, le-au dat dauna ucrainenii cu arme primite din occident. Ucraina trebuie sa reziste, sa nu cedeze deloc o palma de pamant, daca rusii cuceresc Odessa si ajung in Transnistria treaba e groasa ca vor controla o buna parte din Marea Neagra care e punct strategic, e de neconceput in primul rand pentru Ucraina sa-i taie accesul la mare, le distruge economia, ei se bazau pe exportul de grane fiind in topul tarilor ca productie, asta unu la mana, doi la mana ce ar insemna ca rusnacii sa controleze o buna parte de Marea Neagra, sa puna conditii la transportul de marfuri, ar fi haos total. Rusia trebuie ingenuncheata, pusa cu botul pe labe iar Ucraina sa reziste, alte alternative nu sunt.
Razboiul asta rece e din perioada postbelica si e un preludiu al unui razboi mondial care a fost atat de aproape sa se declanseze si inca este mai ales ca pe orezarii de chinezi ii mananca ga0aza si cel mai probabil se pregatesc de o invazie a Taiwanului, aia ar fi greseala lor fatala, nu au invatat nimic de la rusi, dar nu au decat sa atace, au sansa porcului de Craciun, acolo va fi un razboi china-SUA si aliatii, nicio sansa n-au chinezii, e cu mult deasupra SUA fata de aia, degeaba sunt multi, pe tehnologie si logistic sunt depasiti total de americani, sa-i fereasca al de sus de un razboi in toata regula cu americanii ca ies sifonati rau de tot, America cand loveste e cam decisiv.

| relian a răspuns:

Ucraina era distrusa oricum laughing adica nu e mare dioferenta acu fata de dinainte,plus este teritoriu rusesc,Ucraina ca tara n-a existat niciodata,de aia s-a bagat rusii peste ei.
Chestia naspa este ca Rusia ia lasat sa fie independenti,deci cea fost in capul lor nici ei probabil nu stiu,iar acu lea venit mintea la cap ca isi vor inapoi teritoriu.
Deci ambele tari sa le zicem asa is neserioase,nu mai zic de Ucraina ce multi o pling,pentru ce va pasa de Ucraina? Crezi ca lor lear fi pasat de RO sau alyta tara? Unde pui cas tot rusi,au conceptia aia de rusi,au asuprit alte nationalitati,le-au interzis sa vorbeasca si acasa limba materna si etc.
Pai tu de astia iti pasa? Au teritorii romnesti pe care nu le-au dat inapoi.
Pai daca Ucraina se da lovita asa rau,ar fi trebuie sa dea si ei teritoriile ce le au si nu-s ale lor nu?
Se plinga ca vin rusii sa ia teritoriile lor nu stiu care is populate cu rusii rusii,vorba vine,dar lor nu le pasa de teritoriile luate de la altii,ca alea tot de ei is ljuate,pe atunci ei faceau parte din Rusia,acu ca sa arate ca ar fi oameni corecti,ar fi trebuie sa vina si sa zica,uite dam inapoi ce s-a luat pe nedrept.
Dar tiai si gasit cine? Ba ei dimpotriva,ne-au luat insula serpilor,plus au iesit in fata si au spus ca teritoriile alea au fost ale lor dintotdeauna si ca romanii sau dus peste ei si le-au luat,apoii ei dupa razboi le-au luat inapoi.
Tu de astia iti este mila,la astia le duci grija? Sai ia rusii si maine pe toti,nu doara estu,sai ia total.
Chestia e ca daca iar lua rusii adio cu teritoriile romanesti,desi nici daca ei ar ramane independenti tot dracu ala e,ca nor sa cedeze nimic,nau cedat ei o stinca in matre,dapai teritorii mari.

Deci parerea mea este ca no sa fie nici un razboi rece,Rusia va lua inapoi teritoriul asta numit Ucraina,deci il va lua pe tot nu doara ce crezi tu.
Vor duce un razboi asa de asta lalait,europenii si restul lumii o sa zse plictiseasca,la un moment dat no sa le mai dea alora nimic, pentru ca nu poti sustine ani dea rindul pe cineva cu arme cu bani, atunci Rsuia ii va lua, iar viata isi va urma cursul normal, adica or sa se reia relatiile ceau fost inainte dea incepe razboiul asta.

Ucraina, RM pai ce astea is tari? Haiderti sa fim seriosi.Cine trag ca tarile astea sa fie independente? Straini,europenii? Nici pomneala,trag aia care conduc aceste tari,pentru ca daca aceste teritorii ar reveni de unde apartin cei carwe conduc si-ar pierde joburile,Ucraina ca si RM is corupte la maxim,fura aia ca in codru,fac ce vor acolo,deci pa si la gara nu ar mai fi presedinte,parlament,deci ceata d e tilhari ar diasparea.
Astia tin cu dintii sa ramana independenti,nu populatia,nu alticineva.
RM la fel ei is tara,ba au si limba lor limba moldoveneasca laughing te doare mintea,exact ca si fratii lor ucrainieni si aia au limba lor,limbi inventate recent de citiva ani.

Lucrurile cam asa stau,cam asta e adevarul. Poate este timpul sa se astearna linistea,adica Ucraina sa memarga unde este locu si RM la fel,asa o sa revina fiecare unde le este locu.

Voi credeti ca ucrainienii is altfel decat rusii? Is mai frai ca aia laughing multi nu stiu ce le poate pielea alora.
Deci no sa fie nici un razboi rece nici cald,asta e parerea mea.

Rusia nu are nici o pozitie domeinanta in Asia,Rusia controleaza nordul Asiei,adica undei tara lor,regiunile alea reci unde nu-i nimeni,deci nu vad ce mare ar comntrola rusii.
Asia este controlata de mai multe tari,china,India,Pachistan.
Rusii controleazxa tarile astea din sud foste sovietice,adica mai nimic,pe acolo nu se prea intampla mai nimic,pe acolo nu se afla deocamdata cine stie ce drumuri,ce rute,sau puncte strategice.

Rusia de abia poate sasi controleze teritoriul propriu,dapai sa mai controleze si altceva laughing
Deci din partea mea miine daca ia Ucarina toata nu-i nici o problema,ca nu ia ceva strain,na luat si nici no sa ia ceva mai mult decat au acum.
Rusia singurele teritorii care nu-s ale lor is ceva teritorii romanesti,ceva din polonia,nu stiu daca din Ungaria,dar aceste teritorii le-au fost date cadou,nu le-au luat ei cu forta sau prin lupta,asta e tot cea putut vreodata sa faca Rusia in Europa,atit pot,mai mult n-au putut si nici nor sa poata nici in viitor.

Au primit cadou de la Hitler teritorii romanesti,poloneze,pe care acu nu vrea sa le mai dea inapoi,dar prin lupta nau luat nimic.
Ei tara aia mare care o au au ocupato ca nu era nimeni pe acolo laughing erau ceva pastori de astia cu caprele ici colo,deci nimic prin lupta,prin cuceriri.
Nu stiu de unde au oamenii ideea asta ca rusia bvai ce mare forta este,sau a fost,a fost cand,cu cine? Mai mereu au pierdut lupte,iau nbatut turecii de iau zapacit,cand au cistigat si ei ceva a fost cau fost romanii cu ei laughing
Oamenii au aceasta vedere despre rusia din razboiul ultimu, ca sau dus ei pana la Berlin si de acolo gata rusia e forta bau bau laughing de nu erau americanii ii bateau nem, tii dei rupeau laughing deci eu asa zic, oamenii cred de fapt niste povesti, basme, inflorituri.Rusia nu e ce cred unia.
Deocamdata nici o tara nu poti spune vai ce tari is aia, nici America, ca si aia nu-s chiar atit de tari precum isi imagineaza unia.
Dar oamenilor le plac povestile, le plac supereroii, sa visam povesti, de aia unia si cred multe chestii care de fapt nici nu-s reale.