| C._Madalin_Andrei_1999 a întrebat:

Salut, luni vreau sa imi cumpar o masina pentru naveta. Am gasit la un vecin un logan 2009, e fiind unicul propietar. In momentul de fata are alta masina si itpul si asigurarea i-au expirat la masina pe care urmeaza sa o cumpar. Intrebarea mea este. Luni care sunt etapele pe care trebuie sa le fac in achizitionarea masinii? Gen, ce acte sa am la mine, ce trebuie sa primesc de la el si cand pot face itpul si asigurarea?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai da banii pe rabla aia, sa o tina el, cauta un logan mai nou nu o vechitură fara itp fara acte cine stie ce defecte ascunse are si le vei descoperii tu la primul drum, pentru navetă ai nevoie de o masină bună nu de un hîrb cu care sa fi mereu in servis.

| mihai69 a răspuns:

Tu trebuie să ai la tine doar C.I. El - C.I.V., C.I., certificatul de înmatriculare (talonul). Faceți contract de vânzare cumpărare. După asta, el merge și scoate fiscalul și ți-l dă. Tu faci RCA în vederea înmatriculării, apoi urci mașina pe platformă și-i faci ITP-ul.
După aia poți s-o transcrii.

| SharpEagle a răspuns:

Pune-l pe el sa faca ITP-ul si abia dupa aia cumpar-o.

| MaicalGiordan23 a răspuns:

Da e un golan prost