| IonitaMarian a întrebat:

Salut! M-am decis sa-mi mut alocatia pe card, pentru ca am facut prostia sa nu o fac din prima. Alocatia este din aceea de peste 18 ani, pentru ca inca urmez o forma de învățământ. Acum, ca sa fac acest lucru, imi mai trebuie vreo dovada sau adeverinta de la liceu sau doar ma duc la banca, scot extrasul de cont si cer alte informatii de acolo? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu o mai muta pe card ca nu o sa o mai iei, asa ca bucura te cit ti o mai da statul ai facut 18 ani, de acum incolo asteapta te sa nu mai primesti nimic, mergi la munca numai sta pe banii statului care oricum sunt putini, si chiar daca continui o forma de invatamint daca ai absente si nu treci clasa adio alocatie.

| IonitaMarian explică (pentru CristiDinBucuresti):

In primul rand, nu ai nici cea mai mica idee cine sunt si cum stau cu scoala si in al doilea rând, iau alocatia pentru ca este dreptul meu si trebuie sa termin scoala pana sa ma angajez?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IonitaMarian):

Asa sunt legile ce conteaza cum esti, alocatie primesti pana la 18 ani, mergi tu si fă alte legi in parlament daca nu esti de acord cu legile acestea, după 18 ani primesc alocatii numai cei care fac o facultate si o termină nu doar sa o incepi mergi o lună sau un an si gata renunti, 4 ani dureaza o facultate.

| Lioana a răspuns:

Mergi cu extrasul de cont la Directia de Plati si Asistenta Sociala si faci cerere sa intre banii in acel cont.
De la liceu nu trebuie sa mai aduci nimic daca ai ai facut cerere pentru prelungirea alocatiei la inceputul anului scolar.