Întrebare recomandată | BigLike a întrebat:

Ma aflu in UK si vreau sa imi incep cariera in constructii precizez faptul ca acasa in Romania am terminat scoala profesionala in constructii 3ani insa pana acum toti cei pe care i-am intrebat daca pot sa imi folosesc diploma pentru un job mai bun tinand cont ca am calificare mi-au spus ca parerea lor este ca diploma mea nu e valabila in uk. Voi ce parere aveti, exista o cale prin care as putea sa ma folosesc de diploma capatata in Romania?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Cu 3 ani de profesionala detii si esti titular al unui certificat de calificare profesionala ( nivel 3 de calificare)si al unui supliment descriptiv al certificatului de calificare denumit "Europass". Suplimentul descriptiv "Europass" nominalizeaza categoriile accesibile de ocupatii pentru certificatul al carui titular esti(fierar-betonist, zugrav, montator placaje exterioare/interioare, mozaicar etc.)
Un certificat de calificare profesionala +Europass-ul care-l insoteste, sunt recunoscute in Regatul Unit caci, pentru moment, acesta este membru cu drepturi depline al UE!

p.s.
1. Vezi la Anexa 27 din link -ul de mai jos cum arata un supliment descriptiv "Europass" :http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/179786
Suplimentul "Europass" este eliberat de aceiasi autoritate din Ro care ti-a eliberat si certificatul de calificare profesionala!
2.Nu stiu sa-ti spun daca autoritatile engleze iti vor solicita sau nu traducerea legalizata a documentelor care atesta calificarea profesionala pe care o detii.
3. Probabil ca va fi nevoie de o recunoastere/echivalare a acelui certificat de calificare pe care-l detii. recunoasterea/ecghivalarea se face de catre UK NARIC (in engl. United Kingdom National Recognition Information Centre)--- vezi detalii : https://www.angliamea.ro/......anesti-179

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai sa muncesti ca orice roman din Anglia, in constructii, făcand de toate. Se sterg undeva ăia cu diploma ta.

| MihaelaDart a răspuns:

Trebuie sa echivalezi studiile din Romania și să se poată recunoaște diploma, astfel nu și cum. Doar dacă e să te apuci de niște cursuri de specializare și să poți lucra in domeniul tău. Anumite tari recunosc diplomele, altele nu. Interesează-te la forțele de muncă din orașul tău și aceștia te vor lămuri mult mai bine.
Succes!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Sunt si firme care cer calificare in meseria de care vorbesti, dar accentul mare se pune pe experienta.Si daca ai invatat ceva care sa-ti fie util la acea profesionala pe care ai facut-o.