| BigLike a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu care este echivalentul gcse-urilor din UK, stie cineva? Mi-a spus cineva ca evaluarea nationala (nu simularea) pe care am dat-o cand am terminat clasa a 8 in Romania este echivalentul gcse-urilor aici in Anglia, chiar asa este? As avea nevoie de o confirmare deoarece am intrebat si alte persone si unele mi-au spus ca de fapt foaia matricola eliberata la sfarsitul clasei a 8 a reprezinta gcse-urile din Uk.
Precizez ca cea mai recenta calificare a mea a fost scoala profesionala in constructii (3 ani) nu liceu. Multumesc frumos anticipat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Romania, la terminarea celor 8 clase, primesti un certificat ca ai terminat scoala generala si atat.

Vad ca mai sus, spui ca te indrepti spre ingineri samd.
Poate nu stii, dar ca sa devii inginer, trebuie sa faci o facultate intai.
Din pacate pentru tine, nu poti sa devii inginer prea curand, pana nu faci liceul.
Nici o facultate de inginerie din lume, nu accepta studenti fara liceu terminat si fara dimploma de bacalureat.

| FaraNume1245 a răspuns:

BAC-ul.
https://www.studentiromaniuk.co.uk/gsce-si-a-levels-explicat

Edit: aparent GCSE nu e BAC. BAC e A level. Vezi la facultățile la care vrei să aplici, sigur au cerințe specifice și pentru studenți străini, dar de obicei sunt destul de "ascunse" pe site. Dacă nu găsești, trimite-le un mail la support și vezi ce zic ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai rupt-o in gura cu intrebarile.
Ai rezolvat-o pe aia cu inginer in uk vs inginer in Romania? sau doar ai diarie verbala si tot postezi?
la ce concluzie ai ajuns cu studiile in uk?
Si ce studiezi de fapt in uk? esti la post liceala? sau esti la primary school? ca tot postezi aiurea vad happy
daca esti in clasa a 8-a in ro, ce **** de inginerie inveti in uk? la 14 ani happy zic si eu

| BigLike explică (pentru anonim_4396):

Mda, trag concluzia ca suferi de lipsa de atentie de aia iti pasa asa mult de numarul intrebarilor mele.
1. Ai rezolvat-o pe aia cu inginer in uk vs inginer in Romania?
-este o decizie care imi influenteaza viata atat in prezent cat si in viitor, vreau sa imi aleg calea spre o cariera care imi ofera un plus de garantie ca voi fi in stare sa ma intretin atat pe mine cat sa ofer suport si familiei mele. De exemplu sunt interesat de inginerie civila insa doar pentru ca aici in UK sunt nenumarate oportunitati nu inseamna ca sa zicem in 10-15 ani daca voi decide sa ma intorc in tara ca eu voi gasi la fel de usor un loc de munca 'decent'.
2. sau doar ai diarie verbala si tot postezi?
- nu, nu am diarie verbala cum ai mentionat tu, ci pur si simplu imi place sa fiu informat cat de mult posibil pentru a putea judeca si lua o decizie benefica mie (ceva ce multi romani nu inteleg si iau decizii pripite).
3. la ce concluzie ai ajuns cu studiile in uk?
- stiu ce vreau in sensul ca, imi doresc un apprenticeship in modul asta nu imi iau angajamentul fata de stat de a plati inapoi bani si plus ca voi avea oportunitatea in a invata prin practica, de a lucra in acel domeniu si de a avea oportunitati de dezvoltare si dupa finalul apprenticeship-ului.
4. Si ce studiezi de fapt in uk? esti la post liceala? sau esti la primary school?
-studiez ATHE Level 3 Business si BTEC level 3 construction and the built environment, la un colegiu. Datorita faptul ca la finalul acestul curs ma pot indrepta spre: inginerie, design, construction management, quantity surveying si alte va trebui sa iau o decizie in decurs de cateva luni referitor la profilul pe care il aleg dupa asta (daca nu gasesc un apprenticeship).
5. daca esti in clasa a 8-a in ro, ce **** de inginerie inveti in uk? la 14 ani happy zic si eu.
-motivul pentru care am pus acea intrebare nu are legatura cu ingineria pe care o invat sau nu in uk ai inteles? Pur si simplu pana acum de fiecare data am intampinat problema gcse-urilor (UK) cand am aplicat la cursuri sau apprenticeship-uri chiar daca detin functional skills level 2 care este echivalentul gcse-urilor. Sunt sigur ca exista un echivalent si in Romania pe care deja il detin doar ca pur si simplu nu sunt sigur care este. In viitorul apropiat sper sa aflu daca nu atunci s-ar putea sa fac un curs de gcse aici.
Sper ca te-am lamurit.