| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mama mea îl amenință pe pe tata cu divorțul care a fost plecat 10 ani in străinătate cu o luna pe an acasă. Mama jura ca îl lasa pe străzi ca îl da in judecată etc. Stăteam in camera cu tata și vorbeam la care mama asculta la usa și când ne-am dat seama ca ne spionează a intrat in camera și a țipat fals ca eu cu tata punem la cale sa o "Ucidem", urla prin casa ca o batem doar ca sa audă vecinii. Ce putem face in cazul asta? Pentu ca mama tipa și inventează agresiuni pentru a auzi vecini

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tatal tau este plecat de 10 ani, atunci acesta poate fi o explicatie pentru comportamentul lui maica-ta.
Si ea are nevoi biologice, de care e lipsita cand tatal tau este plecat.
Din pacate, aceasta lipsa poate conduce la probleme psihice greu controlabile, uneori chiar ireversibile.

Dupa parerea mea, divortul nu este o solutie, doar aparent.
Mama ta are nevoie de sustinere morala si fizica, ea vrea sa divorteze sa fie libera sa-si aleaga alta cale.
Insa are o problema: daca tatal tau demonstreaza cu acte ca a adus substantial mai mare contributie in timpul casniciei (din veniturile obtinute in strainatate), atunci mama ta nu mai ramane cu jumatatea teoretica dupa divort. Poate ea nu constientizeaza urmarile posibile unui divort.

Ar fi bine sa va asezati impreuna la o discutie calma si sa ajungeti la un consens, favorabil tuturor.

| Karol1877 a răspuns:

Vorba buna, daca nu, mai grav si neplacut, divortul.
Daca mama ta e in asa fel incat sa faca intentionat un rau tatalui tau si TIE, ori va intelegeti ca nu are rost acest circ si ca toti vor avea de suferit, ori divort si plangere pentru santaj / hartuire.

Răspuns utilizator avertizat
| alex241 a răspuns:

Trebuie dusa la un psiholog. Vreo 3 sedinte isi va reveni.Incearca sa ii fi tu un psiholog. Spune-i ca il iubesti mult pe tatal tau si ca nu vei putea trai fara el

| Georgianaaa11 a răspuns:

Este destul de clar ca mama ta încearcă sa creeze scene favorabile în cazul unui posibil divorț, vecinii ar putea fi martori chiar dacă ei nu știu cu adevărat dacă mama ta a fost agresata sau nu, ei vor spune ca au auzit țipete. În orice caz, ca ea sa poată demonstra ceva trebuie sa aibă certificat medico-legal, sa ateste faptul ca a fost lovita, ceea ce nu este cazul. Nu are nici o legătură faptul ca a fost la munca în afara. Am avut de-a face cu un caz de divorț în care soțul era acuzat de adulter, mama a rămas cu copiii (pentru ca tatăl nu i-a vrut) dar cu toate astea au împărțit tot ce aveau în jumătate. Nu exista nici o posibilitate ca tatăl tău sa rămână pe drumuri, mai ales ca tu știi și poți confirma faptul ca ea nu este bătută sau agresata.
Mama ta probabil e hotărâtă sa divorțeze, însă este conștientă ca nu poate sa ii ia totul tatălui tău și de aceea încearcă chestia cu agresiunea. Din punct de vedere al divorțului tatăl tău nu are de ce sa își facă griji, tatăl tău nu pierde pentru ca totul se va împărți egal. Dar ar trebui sa ii oferiți mamei tale puțin timp singura, ca mi se pare exagerat ceea ce face și este clar ca nu vrea sa discute pe cale amiabila. Poți încerca tu sa o faci sa înțeleagă, as sugera terapia dar sunt sigura ca nu va fi de acord.
In fine, sunt de părere ca dacă nu reușiți sa vorbiți pe cale amiabila cu ea ar trebui sa pleci de acasă cu tatăl tău și sa ii arati mamei tale cam care ar fi consecințele a ceea ce încearcă ea sa facă. Pare cam extrem dar eu una dacă m-aș trezi singura in casa, fără sot și copil m-aș întreba cu ce am greșit de s-a ajuns aici.
Mult succes!

| TymbarkCo0L a răspuns (pentru Georgianaaa11):

Sincer, nu cred ca mai judeca, a stat toată viața in pat pe tableta și acum vrea sa ii ceara puținul tatălui care la strâns in 10 ani și sa vândă apartamentul ca sa ne lase pe drumuri. Mie îmi jura ca face in așa fel sa rămân pe strada ca va avea grija sa îmi strice viitorul ne blestema zilnic sa nu reușim in viața. Dacă spune ceva acum un minut și ii spui nu recunoaște și se jura ca nu. Sau vrea la divorț sa ii rămână o camera, sa ii dea 15 milioane pe luna și sa ii reconditioneze o casa la țara. Nici cu sora ei nu mai vorbește pentru ca a făcut-o puturoasa și s-a enervat și a bagat râca între sora ei și soț ca îl Înșeală. Plus ca se sfătuiești cu o șpăgară care face tot felul de combinații ilegale de sex feminin