| IonescuRobert a întrebat:

Daca mi-a expirat buletinul, dar permisul e valabil, mai pot conduce?
Sau trebuie reinoit buletinul
Ideea e ca nu am cum sa ma duc sa il reinoiesc, si voiam sa stiu daca mai pot conduce, ca am nevoie de masina!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul buletinului sau cartii de identitate, ce au expirat in timpul starii de alerta, s-a prelungit valabilitatea pe toata durata starii de alerta si inca 90 de zile dupa expirarea acesteia, asa ca inca este valabil si poti conduce linistit.
Prelungirea valabilitatii a fost facut prin L.55/2020.

| danbnz a răspuns:

Poti dar iei amenda.
Ete kk nu ai cum sa reinnoiesti.
E musai sa reinnoiesti cartea de identitate.
De fapt e si stipulat legal.

| IonescuRobert explică (pentru danbnz):

Nu ma frate.
Din cate am inteles trebuie sa merg cu mama, nu stiu de ce
Si ea e in Italia

| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie musai reînnoit, decât după încheierea stării de alertă. V. ordonanțele.
Poți conduce fără grijă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti conduce insa la un eventual control, poti fi amendat pentru buletinul expirat. Aceeasi amenda o poti lua si pe strada, daca din intamplare te legitimeaza vreun politist ori jandarm.

| Sofer a răspuns:

Eu am condus mașina cu buletinul expirat de 2 luni. Pentru ca eu foarte rar ma uit sa vad dacă sunt in regula. In schimb nu a fost nicio problema.

| Lukasssz a răspuns:

Poti,dar risti sa fi amendat