| Florin112ctin a întrebat:

Salut, Mi-a fost reținut permisul pe 3 luni și am avut dovada 15 zile, la următoarele 2 zile de când s-a întâmplat primul incident mi-a mai fost reținut încă odată permisul pentru viteză. Mi-a fost reținută dovada și mi-a fost dată alta pe 13 zile, adică zilele ce au mai rămas pe prima dovadă. Întrebarea mea e faptele astea 2 după terminarea dovezii se suprapun și trebuie să stau 3 luni la ambele în loc de 6?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.104^1, alin.(3) din OUG 195/2002 (Codul rutier), cu md. si compl. ulterioare, suspendarea dreptului de a conduce se cumuleaza si va fi de 180 zile, citez:
"(3)Dacă o persoană căreia i-a fost reţinut permisul de conducere pentru o faptă prevăzută cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce săvârşeşte, în perioada în care are drept de circulaţie, în timpul valabilităţii dovezii de reţinere a permisului de conducere, o nouă contravenţie pentru care se dispune suspendarea exercitării dreptului de a conduce, se aplică distinct perioade de suspendare pentru fiecare contravenţie."

| Florin112ctin explică (pentru Ioandelasal):

Păi si există vreo cale să fac o cerere prin care să solicit suprapunerea celor două fapte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin112ctin):

Nu exista, prevederea este obligatorie si organul de politie nu o poate incalca.

| Florin112ctin explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, deci să mă aștept ca dupa astea 3 luni să mai urmeze încă 3.

| Florin112ctin explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot contesta fapta aia și măcar să o mai amân? Si daca da, care sunt pașii de urmat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin112ctin):

Pentru fiecare contraventie puteai sa faci plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie dar, daca esti vinovat, nu rezolvi nimic, doar amani inceperea perioadei de suspendare. Poti face plangerea doar daca nai depasit termenul de 15 zile.

| Florin112ctin explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din vina ta ti au retinut permisul, acum stai si asteaptă 6 luni pana il i ei inapoi, ar trebui sa nu ti l mai dea niciodata ca nu stii sa conduci.Mergi pe jos sau cu autobuzul nu ai ce cauta la volan cu stilul tau de a conduce ca nebunul.

| Florin112ctin explică (pentru CristiDinBucuresti):

Lucrurile nu stau chiar asa, vorbești în necunoștință de cauză. Nu stau să îți deschid ție ochii că nu pentru asta e facut site-ul asta. Am venit aici să aflu niște răspunsuri la întrebări. Dacă nu ai un răspuns în care să găsesc și eu ce căutam te rog să pleci.