| kMirke a întrebat:

Salut, mi s-a reținut permisul pentru viteză ( 90 de zile cu drept de a da sala, să mai rămân cu 30 ).
Pe amenda contravențională este numele meu trecut, și pe dovada de 15 zile, numele tatalui.
Am vreo scăpare cu asta?
Permisul a rămas la ei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Important este procesul-verbal de contraventie, bineinteles daca tu esti contravenientul si nu dovada cu drept de circulatie, asa ca nu ai nici o scapare, decat daca ai face plangere contraventionala si aceasta sa-ti fie admisa pe alte motive decat greseala cu dovada.
Consulta un avocat, prezentandu-i situatia si p.-v.c.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva nu-i in regula! Dovada s-a emis pe numle tatalui desi nu i-a fost luat lui permisul. Consulta un avocat! Cred ca este o portita de scapare pentru acte gresit intocmite.

| 19flo79 a răspuns:

Nu ai. Doar daca procesul verbal nu era corect intocmit, puteai face contestatie si aveai sanse de castig.
Asa practic nu ai nici dovada corecta... happy

| Nike008 a răspuns:

Daca si pe pe dovada de 15 zile numele tau si al tatalui este la fel, atunci nu este cale de scapare, poti sa redobandesti carnetul dar numai dupa o anumita perioada, nu mai stiu exact cat.