| Andrew18w a întrebat:

Salut, mi-am luat cartea "Codul Rutier" editura "National" sa citesc regulamentul si OUG-urile, categoria B, dar aceasta carte are un ghid alfabetic pentru invatarea selectiva si rapida a Codului Rutier, intrebarea mea este, sa ma iau dupa acel ghid? E un tabelas in care incepe cu Autostrada, parcarea etc si ma duce la regulamentul cu nr X si OUG cu nr Y. Sa ma iau dupa acesta sau sa citesc toata cartea? Ma gandesc daca afecteaza cu ceva, sare peste cateva articole care cred ca sunt "inutile".
Am doua carti, am inceput de pe aceasta: https://imgur.com/a/DBXqXpR
Ma gandeam daca este buna asta: https://imgur.com/a/uK3Wosd
Astept niste raspunsuri, multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cand au fost tiparite cartile respective dar iti recomand sa studiezi, in primul rand, OUG 195/2002, rep. in 2006 (Codul rutier), Regulamentul de aplicare si apoi Ordinul MAI nr.268/2010, toate cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate pe drpciv.ro.

| Andrew18w explică (pentru Ioandelasal):

Multi mi-au spus sa incep intai cu regulamentul, dupa cu OUG-urile.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrew18w):

OUG 195/2002 este una singura si Regulamentul detaliaza unele prevederi ale OUG, asa ca ar fi bine sa incepi cu OUG.