| AlexandarAlx a întrebat:

Salut mi-am luat un pumnal. Ce patesc daca ma prinde politia cu el?(Am 15 ani)
Ce sa le zic la politisti sa nu imi faca nimic

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In anumite imprejurari sau locuri poti fi sanctionat conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Daca politistii sunt corecti n-ai ce sa le zici, decat sa recunosti fapta.

| miolina a răspuns:

Numai sa nu ajungi, frumuselule, dupa gratii, pe viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te gandesti ca te vor prinde inseamna ca ai ceva intentii cu el. Ca nu te controleaza nimeni daca nu dai de banuit.

Depinde cum arata si cat de mare are lama, in cel mai rau caz e considerat arma alba si portul lui poate constitui infractiune

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Nu este pumnal, ci box. Pumnalul este un cutit pentru injunghiat. Nu este rozeta de box, boxul e un sport si se joaca cu manusi, nu cu fiare. E mult mai grav decat un briceag, si mai grav decat un cutit. Nu ai ce sa spui ca sa scapi.

| Ralucaa69 a răspuns:

Poti spune ca l-ai gasit pe strada si l-ai luat.

| JustinDaniel a răspuns:

Deci le spui ca pumnalu nu este al tau si le spui il aduc la un om, daca vor sa vina cu tine sa te duci la un om adult de incredere care te va scapa, dar in Romania nu vine nimeni cu tine deci nu ai ce sa iti faci griji.

| Cristian_Mihaitamcr_1999 a răspuns:

Spunele ca l.ai gasit pe jos si vruiai sa il duci la politie... daca esti prins in mijlocul unui scandal...il dai repede jos dupa mana si spui ca l-ai luat de la un baiat sa. Nu se bata... daca te intreaba unde e baiatul spui si tu ca a fugit.(funda daca ti.am fost de folos...)