| demi98 a întrebat:

Nu stiu daca este topicul bun dar are legătura. Pentru amenda ca nu deții declarație pe propria răspundere, stiu ca e între 2000-20000 de lei(cred). Primești ceva proces verbal la mana pe care il semnezi sau cum se procedează?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sanctiunea amenzii este valabila doar in baza procesului-verbal de contraventie. Daca nu l-ai primit pe loc atunci ti-l poate trimite acasa. De la data primirii ai maximum 15 zile sa platesti jumatate din minimul amenzii, daca amenda este de 2.000 lei atunci poti plati doar 1.000 lei.

13 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Primesti pe loc sau primesti acasa... ce mai conteaza?

| demi98 explică (pentru danbnz):

Pai contează, ca nu stiu daca am primit sau nu. Pentru ca a spus ca primesc dar nu am primit niciun document, adica proces verbal.

| danbnz a răspuns (pentru demi98):

Crezi ca iarta politia pe cineva in perioada asta?
Ti-a raspuns bine "Ioandelasal".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca orice amenda, primesti proces verbal

| demi98 explică (pentru suntserios):

Am fost oprit azi, nu tin mine daca s-a prezentat domnul polițist. A spus ca primesc amenda pentru ca nu am declarație si ca imi da 2000. L am Intrebat daca se poate sa rămână un avertisment, i am arătat alte 10 declarații pe care le aveam sa ii dovedesc ca am uitat in ziua aceasta. Nu a vrut sa mi dea doar avertisment asa ca mi-a făcut poza de pe buletin si carnet si apoi a spus ca o sa imi vina acasa in maxim 6 luni. mi-a dat drumul sa plec. Am luat amenda Sau nu? tin sa Menționez ca era politia locală, nu aveau mașina, erau îmbrăcați in albastru închis.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru demi98):

Da iti va veni procesul verbal acasa adus de postas

| sierra1 a răspuns:

Ești polițist și nu știi cum să procedezi?

| demi98 explică (pentru sierra1):

De unde ai scos asta rolling on the floor)))

| JicaContra a răspuns:

De ce nu iti faci tu declaratia lu' peste pe telefon, si efectiv ii schimbi data cand iesi afara
eu asa am, in Adobe reader, si am pus si semnatura ca are capabilitatea asta!
in plus chiar mai sunt vreo 2 solutii, eu lucrez de acasa, dar de la job mi-au facut declaratie valabila o luna, deci ai putea si tu sa scrii pe declaratia aia o data variabila
sau sa iti pui cu pix care se poate sterge si sa modifici "on fly"
ETC.
ORICE mai bine decat o amenda

| demi98 explică (pentru JicaContra):

In fiecare zi imi fac pentru ca am deja scoase destule. Dar azi am uitat o completată si fix azi m au oprit. Dar voiam sa stiu doar daca am primit sau nu amenda pentru ca ju am primit proces verbal pe loc.

| JicaContra a răspuns (pentru demi98):

Sincer, nu stiu sistemul, dar fiind amenzi speciale de stare de urgenta, iar cand e vb de proces verbal tu ai dreptul oricum sa nu il semnezi si tot iti vine amenda... cred SINCER ca ai primit amenda, NU TE IARTA SISTEMUL SI MILITIENII DIN TARA ASTA!

| Eugen80 a răspuns:

Da, sunt obligati sa-ti dea procesul verbal pe loc si cu el te duci si platesti amenda. Daca o patesti in 24 de ore cred ca o platesti la jumate, eu asa am inteles din lege.

| UnGalago a răspuns:

Bună, da. Ar trebui să îți întocmească proces verbal, pe care să îl semnezi. Ai dreptul să formulezi obiecții, însă dacă nu ai declarația este cam vina ta și îți iei amendă, așadar, degeaba obiectezi. De asemenea, e dreptul tău să ceri numărul de înregistrare, pentru a fi sigur că se va înregistra actul corect.
Zi faină!