| Cotinghiu_Tudor_1995 a întrebat:

am o intrebare, daca dai o petrecere si vine politia pentru galagie are voie sa iti dea amenda daca nu ti-au dat nimic sa semnezi? Adica au venit si au zis ca suntem prea beti sa ne dea proces si trimit amenda acasa. Dar noi eram ok si vorbeam cu ei perfect normal. Eu din cate stiu trebuie sa semnezi un proces verbal ca sa poti sa primesti amenda. Si au dat amenda se 1500...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuiau sa incheie procesul-verbal de contraventie pe loc dar pot sa-l incheie si ulterior si sa-l trimita acasa.
Indiferent de amenda data ai un termen de 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie ca sa platesti numai jumatate din minimul amenzii, prevazuta de L.61/1991, si aceasta trebuie specificata in p.-v.c.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă v-au legitimat, și ei erau doi, au cui să trimeată amenda. Ei fiind doi era suficient să semneze ei procesul verbal, ca să primiți amendă. Puteți face contestație în termen calendaristic legal.

| Donsavas a răspuns:

Puteti plati amenda la jumătate in termen de 15 zile si data viitoare sa nu mai repetati fapta. Cand esti beat e mai greu sa realizezi, după vezi ce greu e cand ai de platit.

| Sonia822 a răspuns:

Nu trebuie, multi nici nu semneaza, asta nu inseamna ca scapa daca nu semneaza. Daca s-a ajuns la politie, si v-a dat si maximum, inseamna ca meritati din suflet. Nu pot decat sa ma bucur ca se aplica legea.

| Desperados a răspuns:

V au cerut vreun document ceva? probabil v a reclamat cineva pentru tulburarea linistii publice?