| qieiqpalz a întrebat:

Salut.Oare daca mama mea s-ar baga imprumut la banci dupa ce moare daca nu si-a platit toti banii ii voi plati eu?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca accepti mostenirea pur si simplu atunci va trebui sa platesti si datoriile mamei tale.
Daca nu accepti mostenirea atunci nu va trebui sa platesti datoriile.
Mai exista o posibilitate, respectiv sa accepti mostenirea sub beneficiu de inventar, respectiv nu va trebui sa platesti datorii mai mari decat valoarea mostenirii.

| qieiqpalz explică (pentru Ioandelasal):

Deci tot aceias chestie e

Bula
| Bula a răspuns:

Daca accepti mostenirea, inseamna ca mostenesti TOT, adica atat averea, cat si datoriile.

| Violleta2022 a răspuns:

Da! Cel care mosteneste averea (casa, pamantul, masina, banii), mosteneste si datoriile celui decedat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei când faci credit ți se face și o asigurare de viata de care beneficiază banca

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Daca banca pretinde asigurare de viata, atunci si aceea asigurare intra in masa succesorala si se va extrage in favoarea bancii. Cu acesta se limiteaza datoriile fata de banca, care nu va putea pune pretentii suplimentare.

| Lioana a răspuns:

Ca sa faca un împrumut la banca mama ta trebuie sa depuna garantii. Daca e vorba de sume mari se va pune ipoteca pe casa iar tu cand vei mosteni casa o vei dobandi cu tot cu ipoteca. Ca sa eliberezi imobilul de ipoteca va trebui sa platesti acel credit altfel banca va executa silit datoria cerand vanzarea casei la licitatie pentru ca din prețul primit sa-si recupereze creditul.

| Raducons a răspuns:

Daca esti mostenitorul legal vei plati datoriile bineinteles.