| HiperSoul a întrebat:

Poti cu buetin roman sa calatoresti in Europa?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti calatori nicaieri cu "buetin" si nici cu buletin, doar cu carte de identitate, in tarile UE si alte cateva tari din Europa.

| HiperSoul explică (pentru Ioandelasal):

Offfff hai. Mam gresit si eu un pic. Ceilalti spun ca poti.

| Ioandelasal a răspuns (pentru HiperSoul):

Legea spune ca nu. Conform L.248/2005, privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART.6^1.(1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene."

| HiperSoul explică (pentru Ioandelasal):

Deci eu, cetateana a Republicii Moldova care mi-am redobindit cetatenia si am buletin roman, la fel ca parintii mei pot calatori in Uniunea Europena sau nu?
Chiar ma refer la Uniunea Europeana, cer scuze daca cineva crede ca m-am referit la intreaga Europa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru HiperSoul):

Da, cu cartea de identitate romana poti calatori in toate tarile UE.

| Musique a răspuns:

În UE, numai dacă ai peste 18 ani.
Dacă ești minor, trebuie să fi însoțit de părinți.
Baftă!

| kzd a răspuns:

In Uniunea Europeana, da.

| HiperSoul explică:

Bine mersi. Am inteles.