| Liviu321 a întrebat:

Prin posta/curier se poate trimite orice? Cautam petarde pe internet pentru Anul Nou dar am ramas surprins vazand ca toti "comerciantii" le trimit prin curier. Daca sunt ilegale cum pot fi trimise prin posta? Ma gandesc ca se risca in caz ca sunt prinsi. Eu ce risc daca primesc astfel de colete?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le trimit prin curier pentru ca alora nu le pasa ce e in colet.

amenzile sunt foarte mari de pana la cateva mii de lei si pentru cei care vand si pentru cei care folosesc

| ziftode a răspuns:

Daca sunt din afara tarii, atunci posta imbecila romana trimite tot la vama, unde o sa fie verificat, tot, tot (imbecila pentru ca astepti 6 saptamani pentru un colet de 7eu)
daca e in tara, tu nu platesti curierul, ci "comerciantul" care iti cere ce pret vrea el, asa ca mai ciupeste ceva si la trimiterea prin curier, de aia ar fi de "preferat"
alt motiv ar fi ca posta pune stampile pe colete, stampile care se aplica PRIN LOVIRE, tin minte ca am vrut sa trimit niste DVD-uri la un moment si cand am vazut ce stampile i-a pleznit la colet m-am facut verde, iar daca e vorba de petarde poate sa faca BUM

| Liviu321 explică:

Da dar asa pot fi trimise foarte usor si droguri. Stiu ca daca te prind ca le folosesti iti iei amenda. Auzisem ca in data de 31.12-01.01 se pot folosi totusi fara sa fi amendat. Bine e greu sa amendezi pe toata lumea care le foloseste atunci. Totusi nu stiu cum ar fi mai ok. Sa le iau de la tigani din piete sau dupa internet. De luat iau nu ma intereseaza ca e ilegal. Sunt multe lucruri legle mult mai periculoase decat petardele laughing