| fabyy1998 a întrebat:

Sambata am vandut un telefon la o consignatie, toate bune si frumoase pana cand luni ma trezesc ca ma cauta respectivul de la consignatie precizand ca i-am fi vandut un telefon defect si vrand sa ii dau banii inapoi, ce parere aveti in legatura cu situatia, ceva sfaturi?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba-l de ce l-a stricat? Spune-i ca vrei sa depui plangere la politie si procuratura pentru amenintare. El avea datoria sa-l verifice cand l-a luat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A verificat telefonul cand l a cumparat? daca da treaba lui

| fabyy1998 explică (pentru suntserios):

Doar s-a uitat la el cum arata atata

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Telefonul era bun? Sau l ai vindut defect? Ca daca tu stii ca era bun atunci nu are ce sa i ti faca nimeni nimic, însă daca tu ai vindut un telefon stricat drept unul bun, atunci trebuie sa mergi la acel om si sa i dai banii inapoi, cu cît l ai vindut? Si ce marca era telefonul?

| fabyy1998 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Telefonu era ok, HTC desire 820 din 2016 cu 200 lei

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru fabyy1998):

Si nu puteai sa il vinz pe olx? De ce tocmai la hotii din consignatii?

| fabyy1998 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aveam nevoie de bani urgent si de asta.

| mihai69 a răspuns:

Produsele vândute prin consignație se vând „așa cum sunt". Nu ai nicio obligație dacă nu ai făcut vreo „jmecherie".

| Bizon95 a răspuns:

Intreaba-l de ce l-a stricat intre timp si apoi iti cere banii inapoi pe el, iar daca urla, intreaba-l daca nu vrei sa mergi la politie sa ii faci reclamatie penala pentru extorcare si amenintari

odata ce i l-ai pus in mana, s-a uitat la el, ti-a dat banul si ai iesit din magazin, sa ii traiasca telefonul pana la adanci batraneti, ca tu nu mai ai nici o responsabilitate, iar orice altceva poate fi rezolvat la politie binemercic.

| Ralena a răspuns:

Cand ai vandut telefon ati facut un contract, ti-a dat o dispozitie de plata. In contract scrie daca a fost verificat si preluat, de asemenea ce se intampla in cazul descoperirii unor vicii ascunse si care pot fi aceastea. Daca intra la viciu ascuns, si nu a declarat ca l-a verificat, trebuie sa ii dai banii inapoi.

| fabyy1998 explică (pentru Ralena):

Nu am facut nici-un contract de vanzare cumparare nimic, doar s-a uitat la el si mi-a dat bani atata

| Ralena a răspuns (pentru fabyy1998):

In acest caz nu ai nicio obligatie. El trebuia sa iti dea o dispozitie de plata sa justifice in contabilitate pentru ce a folosit banii. In plus avea voie sa verifice telefonul inainte de preluare.

| fabyy1998 explică (pentru Ralena):

"Tipul este ceafa lata cu puscarie la activ". orice e posibil la el. daca ar avea si contabilitate ar fi bine.

| Ralena a răspuns (pentru fabyy1998):

Atunci legal nu ai obligatie, dar daca crezi ca o sa ai probleme mai bine le eviti. Si sa nu te mai inhaitezi cu astfel de indivizi. Probleme vei avea doar de stres. De facut nu o sa iti faca nimic dar probabil o sa te ameninte. Si stresul chiar nu merita.