| Mercore a întrebat:

Sâmbăta trecută, veneam de la un club pe jos spre casă eu și încă trei băieți. Pe drum, suntem opriți de doi polițiști care ne legitimează. Eu și încă unu am dat buletinul, ceilalți doi nu îl aveau. Totu a fost ok... După câteva zile primesc în poștă un aviz în care scrie să ma prezint la poștă pentru a-mi ridica recomandata (doar eu si celălalt băiat am primit, care a dat buletinul). Când ma uit, ce sa vezi? proces verbal trimis de acei doi imbecili, precum că am profesat injurii. Pe el scrie că am luat amenda de 200 lei, că nu eram la fața locului când s-a întocmit procesul și că nu erau martori la fața locului laughing). Nu mă pricep la așa ceva, e prima dată când mi se întâmplă, sau sa primesc o amendă, de aceea vă întreb ce e de făcut? Nu mi se pare corect ceea ce s-a întâmplat.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti vinovat poti face plangere contraventionala la judecatorie si sa soliciti anularea procesului-verbal de contraventie. Vei arata ca nu ai injurat si ca nu este adevarat ce-au mai scris in procesul-verbal si vei indica drept martori persoanele cu care ai fost. Plangerea trebuie facuta in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu sunt sigur, dar cred ca mergi unde iti spune acolo si faci o contestatie. Nu are cum sa iti dea o amenda fara ca tu sa semnezi procesul verbal, mai ales cand e vorba de injurii. A auzit politistul de la intersectia vecina cum injurai tu si ce sa vezi, stia si cum te cheama? Mai da-i si dracu de gabori jegosi, pe fata te fura mai nou. Sigur scapi de amenda aia, e pur si simplu idioata toata faza, aia cred ca restul suntem toti tampiti.

| Mercore explică (pentru AndreiWeisz):

Ideea e ca nu am înjurat, ne-am legitimat cum ne-au cerut... Nici nu am incercat macar să o dau în glume cu ei sau ceva, doar am făcut ce mi-a cerut, ne-au urat o seară bună si am plecat.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Mercore):

Stiu, am inteles asta, ma refeream la ipoteza lor, nu prea vad cum poti sa dai o amenda pe asa ceva unei persoane care "nu e la fata locului". Din auzite sau cum?

| casher a răspuns:

Bro, au boala pe tine, "prietenii" tai sunt materialisti si vor ca tu sa te simti prost. Daca ei te-au facut sa primesti amenda fa-le la fel. Ti-au pus amenda pentru facaturi.

| Gerard9965 a răspuns:

Din moment ce nu esti vinovat, poti depune o plangere, sa te ajute un judecator/avocat.

| Mercore explică (pentru Gerard9965):

Si pe langa aia 200 de lei amenda, mai platesc si avocatul... Am fost la politie mi-a zis sa merg sa platesc amenda la primarie si dupa sa merg la judecatorie sa fac contestatie... O data ce am platit amenda, ma gandesc ca se incheie treaba.