| Beyourself1245 a întrebat:

Salut.
Săptămâna trecută mi-am dat demisia de la locul de muncă și acum aștept să între salariul sa-mi facă lichidarea.
Am o întrebare. Dacă la începutul anului am intrat în posesia concediului de 21 de zile și eu mi-am luat 4 in avans, acum având rămase 17, trebuie sa se lichideze firma de tot fata de mine? Sau numai ce s-a pontat din Martie până în Aprilie?
Nu prea am cunoștințe și m-am gândit să apelez la voi poate mă puteți ajuta cu o informație. Mulțumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai lucrat 4 luni (o treime din an) si ai dreptul la o treime din concediul de odihna, deci la 7 zile de concediu. Ai facut 4 zile si mai ai 3 zile, trebuie sa ti le plateasca, de asemenea trebuie sa-ti plateasca luna aprilie, totata luna sau perioada lucrata.
P.S. Angajatorul a renuntat la perioada de preaviz?

| Beyourself1245 explică (pentru Ioandelasal):

M-a amenințat cu concedierea din cauza unui conflict cu managerul de logistică. Mă șicanăm in permanenta cu el și mă hărțuia, omu' era isteric (fiind în vârstă), iar eu de nervi și fiind mai vulcanic m-am certat grav cu el și a auzit Directorul. Am preferat sa mi dau demisia decât să mai lucrez in acea instituție. De asemenea m-a amenințat și cu comisia de indisciplină și nu are niciun drept să facă asta și nici un motiv întemeiat. De regulă daca nu se clarifica lucrurile voi merge mai departe (ITM) sau în cel mai rău caz o sa l dau in judecată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Nici tu nu ar fi trebuit să-l înjuri de familie, dar trebuie să te plătească.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Beyourself1245):

Este obligat sa-ti accepte demisia dar si tu esti obligat sa respecti perioada de preaviz, daca angajatorul solicita aceasta. Daca nu o respecti poti fi sanctionat disciplinar cu desfacerea contractului individual de munca pe motiv de absente nemotivate.
P.S. Nu este vorba de comisia de "indisciplina" ci de cea de "disciplina".

| Beyourself1245 explică (pentru Ioandelasal):

Nu m-a anunțat Directorul că sunt in preaviz.
Am semnat demisia și i-am dat o managerei. Dansa mi-a spus că o să i o dea dansului.
Normal trebuiesc sa mă anunțe ca sunt băgat in preaviz, nu?
Dar nu m-a anunțat nimeni. Nici directorul nici managera.
Prin absurd, daca încearcă să mă tragă n țeapă? Fără consimțământul meu bineînțeles. Ce pot face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Beyourself1245):

Da, daca nu renunta la preaviz trebuie sa te anunte ca sa continui munca.
In orice caz ar trebui sa vorbesti cu persoana careia i-ai dat cererea de demisie, ca sa fii sigur.

| Lioana a răspuns:

21 de zile de concediu ai pe un an intreg. Tu daca nu lucrezi un an intreg acolo nu mai ai 21 de zile. Ai doar pe 4 luni (sau pe 3 luni si ceva daca nu ai mai mers la servici de saptamana trecuta). 6 sau 7 zile in total. Deci mai ai 2 sau 3 zile pe care le poti efectua sau iti pot fi platite.