| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Știe cineva care e vârstă minima pentru a cumpăra țigări electronice?
Și se poate vapa in curtea scolii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sti total aiurea
Tigarile electronice functioneaza pe o solutie un fel de ulei
Cine le cumpara sa scape de fumat isi cumpara ala cu nicotina chiar multa ca sa nu mai inhaleze fumul si sa fumeze mai calm
Apoi pot sa ia solutie mai slaba si tot asa pana cand ia solutie fara nicotina daca exista
Fata de tigara normala e altceva ca are arome si e abur mai mult
Ea nu deranjeaza ca o tigara normala dar dupa lege nu ai voie nicaieri cu ea ca si cu aia clasica
Faza e ca nu sta nimeni sa se certe cu tine daca o ai la gat si faci un puf oriunde
Ca nu ramane fum in aer nu prea miroase
Deci poti sa fumezi la liceu pe ascuns cu ea ca nu vei fi prins
Dar daca o ai la gat si tragi din ea langa profesori sa vezi ce te ard aia fix ca si cum ai fuma tigara obisnuita
Bine asta daca stiu exact ce e aia ca multi profi miros a naftalina si poti sa le zici ca e inhalator de astm ca nu au de unde sa stie ce tragi tu acolo
Bafta

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Romania varsta minima este de 18 ani, dar in America, Canada si Australia sunt total ilegale, fiind interzise din cauza mortalitatii crescute in randul adolescentilor.

Ia de citeste ce face vapingul: provoaca pop-lung disease si mortalitate in chinuri groaznice

https://7news.com.au/......s-c-443115

https://7news.com.au/......a-c-440352

https://7news.com.au/......s-c-449341

https://www.news.com.au/......e8029da499

https://7news.com.au/......s-c-439578

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa imi votezi raspunsul eronat, ca tot nu te ajuta la nimic, legala este tot 18 ani, asa cum spune legea!

| lCupidon a răspuns (pentru Violleta2022):

Am înțeles ca vârstă legala este de 18 ani, dar l-am votat ca fiind eronat pentru ca am făcut search-uri pe YouTube și s-a dovedit ca nu e atât de periculos pe cum ai spus tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lCupidon):

Ce search ai facut pe internet, pe site-urile de copilasi, care vapeaza?
Ce ti se pare nepericulos?
Cum este posibil ca 3 continente cu 4 miliarde de oameni AU INTERZIS folosirea vapingului in tarile si pe continetelor lor, dar tu gasesti ca aia sunt gresiti?
Chiar esti incapabil sa vezi aceste linkuri, sau sa le intelegi?

| lCupidon a răspuns (pentru Violleta2022):

Am făcut mai multe search-uri pe YouTube și am văzut persoane majore inclusiv un medic care a spus ca nu e atât de dăunător pe cât se spune
America și Canada sunt continente? Ori e proful meu de geografie mai p***t ori nu mai ții tu minte nimic de la școală, nu o zic ca o răutate, dar înainte sa te cerți, cauta și te interesează cu privința la lucrurile pe care le comunici mai departe
E total legal ca după vârsta de 18/alte tari 19 sa vapezi. Te rog sa te informezi mult mai bine(de pe mai multe site-uri)
Am văzut ca ai rank 7 deci majoritatea persoanelor vor crede ce vei spune.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lCupidon):

In caz de nu stiai Australia este continent!
Dar cum le-am mentionat pe toate 3 impreuna, am spus: "in tarile si pe continentele lor".

| Violleta2022 a răspuns (pentru lCupidon):

In ce priveste informatul "mai bine", vad aproape zilnic mesajele medicilor din Australia,
reclamele cu plamani "gauriti" (pop-corn lung disease) si copii care mor in chinuri, fiind menite sa-i descurajeze pe copii sa faca acest lucru groaznic: vapingul!
Semnalul de alarma este adresat parintilor, sa-si controleze copii si sa nu le permita folosirea vape-urilor, fiindca isi nenorocesc sanatatea si viata.
Probabil ca tu vezi doar reclamele platite ca sa promoveze vanzarea vape-urilor, nu le vezi pe cele medicale, prin care se arata cat de grava si urata este boala, cum afecteaza plamanii unui copil inca in dezvoltare.
Ma rog, in final ar trebui sa fie decizia parintilor tai care au obligatia sa te supravegheze pana la 18 ani, si sa decida daca vor sa te vada bolnav sau nu le pasa ce se intampla cu tine.

| lCupidon a răspuns (pentru Violleta2022):

Probabil e o ora cam târzie pentru tine, mai citește și recitește ce ai scris, ok? Chiar te rog sa recitești cum ai formulat

| Violleta2022 a răspuns (pentru lCupidon):

Dimpotriva, la mine este ora 8. 18am dimineata si sunt deja la cafea, pregatindu-ma pentru o sambata frumoasa.

Poate-i o ora tarzie pentru tine, mai ales ca esti inca copil si ar trebui sa dormi la ora asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ce contine nicotina e de la 18 ani
Unde nu ai voie cu tigara normala nu ai voie nici cu aia electrica
E simplu

| lCupidon a răspuns (pentru anonim_4396):

Din câte știu, țigările electronice nu conțin nicotină și legat de unde nu ai voie cu țigara normala, nu ai voie nici cu cea electronica, din care știu, e total greșit ce ai afirmat.

| lCupidon a răspuns (pentru lCupidon):

Nu toate țigările electronice conțin nicotină *

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici țin să te contrazic, de vapat se poate inclusiv în interior, de exemplu în restaurante sau baruri iar de fumat nu se poate. Eu vapez de vreun an și ceva și pe la ce baruri și restaurante am fost mereu am întrebat dacă este permis înăuntru și a fost. Bine-înțeles, cu țigara normală nu ai voie în interior.
În ceea ce privește nicotina, lichidul e important nu țigara. Orice țigară electronică poate fi folosită și cu lichide cu nicotină și cu lichide fără.
Țigările electronice se comercializează doar persoanelor peste 18 ani.

| lCupidon a răspuns (pentru mastadont):

"Se comercializează doar persoanelor peste 18 ani"
Presupun ca pentru a vapa trebuie sa ai tot 18 ani, nu?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru lCupidon):

NICI o tigara electronica NU contine NICI O NICOTINA
lichidul pe care il bagi in ea poate SAU NU sa contina nicotina
FARA NICOTINA:
https://www.vapers-one.ro/......a-nicotina

| lCupidon a răspuns (pentru Zuzu1991):

A fost o greșeală, ma grabisem sa scriu ca sunt la școală laughing

| mastadont a răspuns (pentru lCupidon):

Exact. Dar la cum se respectă legile la noi...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru lCupidon):

Ok

oricum tipul exagereaza, nici o sansa sa il lase PE BUNE in scoala cu orice fel de tigara oarecare, dar ca unii mai inchid ochii, nu zic nu

| anonim_4396 explică (pentru lCupidon):

Sti total aiurea
Tigarile electronice functioneaza pe o solutie un fel de ulei
Cine le cumpara sa scape de fumat isi cumpara ala cu nicotina chiar multa ca sa nu mai inhaleze fumul si sa fumeze mai calm
Apoi pot sa ia solutie mai slaba si tot asa pana cand ia solutie fara nicotina daca exista
Fata de tigara normala e altceva ca are arome si e abur mai mult
Ea nu deranjeaza ca o tigara normala dar dupa lege nu ai voie nicaieri cu ea ca si cu aia clasica
Faza e ca nu sta nimeni sa se certe cu tine daca o ai la gat si faci un puf oriunde
Ca nu ramane fum in aer nu prea miroase
Deci poti sa fumezi la liceu pe ascuns cu ea ca nu vei fi prins
Dar daca o ai la gat si tragi din ea langa profesori sa vezi ce te ard aia fix ca si cum ai fuma tigara obisnuita
Bine asta daca stiu exact ce e aia ca multi profi miros a naftalina si poti sa le zici ca e inhalator de astm ca nu au de unde sa stie ce tragi tu acolo
Bafta

| lCupidon a răspuns:

De experimentat, experimentează toată lumea și cu țigări normalelaughing