| Ionel201011 a întrebat:

: acum 2 ani mai exact in 12.11. 2011 am primit o amenda " gesturi obsecene la oamenii care treceau pe strada" in parcul "..." si in 29.11. 2013 mi-a venit o Somatie ca in 15 zile de la primirea acestei somatii trebuie sa platesc amenda., pot sa ma duc eu singur sa o platesc? sau trebuie sa fie un adult cu mine?

Si mai am o intrebare : Pe Somatie mai scria si Proces Verbal, e grav?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge singur s-o platesti. Pe somatie s-a facut referire la procesul verbal de contraventie si nu este nici o problema asta, asa este legal.

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

E grav.Vezi aici:

http://www.renasterea.ro/......carie.html

Amenda penala se plateste la Administratia financiara, esalonarea platii o poate dispune doar instanta (pe cel mult doi ani). Recipisa de plata a amenzii se depune la instanta de executare. Daca nu o veti achita, veti fi executat silit potrivit dispozitiilor legale privind executarea silita a creantelor fiscale.