| ma3ryian a întrebat:

Am de luat banii pe concediu medical 30 de zile pe 20 si as vrea sa stiu si eu cat am de luat.
Salarul meu e 1250 plus diurna ce iau i mana e undeva la 3000 ron.
Am codul 01 adica 75 % sa inteleg ca voi avea de luat 75 % di 3000 de ron?
Multumesc dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz va intra in baza de calcul si diurna primita, deoarece se plateste contributia la sanatate si dupa diurna, asa ca baza de calcul va fi venitul mediu pe ultimele 6 luni anterioare concediului medical, venitul incluzand si diurna.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cum ai diurna o suma atat de mare. Stiu ca diurna se primeste pentru deplasari, ori, pe timpul concediului medical n-ai facut nici o deplasare. Asa fiind procentul se va calcula doar asupra salariului.

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

Pai lucrez pe camion sunt mereu plecat si prind diura in fiecare zi. Bani pe care statu mii impoziteaza. Sa inteleg ca nu voi primi decat 75 % din salarul minim pe economie. NASOL.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ma3ryian):

In acest caz va intra in baza de calcul si diurna primita, deoarece se plateste contributia la sanatate si dupa diurna, asa ca baza de calcul va fi venitul mediu pe ultimele 6 luni anterioare concediului medical, venitul incluzand si diurna.