| Claucs a întrebat:

Salut!
Acum câteva zile, venind din Austria, am fost oprit pe autostrada de politie, iar în urma unei verificări tehnice, aceștia mi-au reținut talonul și plăcuțele de înmatriculare de la vehicul și de la platforma.
Problema este ca pe platforma mai aveam o mașină și mi-au luat actele și de la ea.
Aceasta este radiata din circulație, în Austria, veneam cu ea în țară.
Aveam contractul de vanzare-cumparare și cartea mașinii.
Aceștia le-au luat ca și garanție pentru plata amenzii (pe care nu am de gând sa o platesc)
Întrebarea mea este, aceștia aveau voie sa îmi ia actele de la acea mașină?
Sau așa se procedează în Austria, îți ia un bun drept garanție, acolo ce e, democrație sau cămătărie?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Actele masinii apartin masinii, pe care o insotesc.
La fel cum si actele tale te insotesc pe tine.
Retinerea ca garantie are ca scop sa platesti datoria (amenda), exact ca si garantiile imobiliare.
Daca nu platesti amenda, se vinde garantia (care trebuie sa fie insotita de actele ei! ), iar banii primiti vor compensa amenda neplatita de tine.

| Claucs explică (pentru Bula):

Ok, iar acte nu se dau pentru treaba asta?

| Bula a răspuns (pentru Claucs):

Trebuie sa faca u proces verbal de confiscare sau confiscarea /retinerea in garantie sa fie cuprinsa detailat in procesul verbal de contraventie. In caz contrar poti depune plangere penala impotriva agentului.

| Claucs explică (pentru Bula):

Se poate face din România?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da asa se face in Austria.

https://mae.ro/node/3670

vezi aici

"În cazul în care cetăţeanul străin nu poate achita amenda pe loc sau refuză plata, poliţistul poate încasa direct o sumă ce reprezintă o garanţie sau poate ridica diverse bunuri tot ca şi garanţie, amenda urmând sa fie stabilită de către autoritatea administrativă locală, ulterior."

Nu e nicio camatarie, e un sistem care stie sa colecteze amenzile de la oameni. Atat tot

| johnnny123 a răspuns:

Democrație nu înseamnă că poți să încalci regulile fără să existe consecințe. Iar dacă ți-au reținut actele cu siguranță aveau acoperire legală. Austria nu e vestul sălbatic.

Tu circuli cu o mașină neconformă tehnic, cu care tractezi o platformă pe care se află o altă mașină (adică ești un pericol în trafic), nu ai de gând să plătești amenda, și tot tu ești ăla care se consideră nedreptățit.

| Claucs explică (pentru johnnny123):

Ma consider neindreptatit, pentru ca, au făcut razie, au oprit numai romani, toți cu mașini bune, în stare tehnica bună, mașini de la 2012 în sus, toate lăsate fără numere și fără acte.
Prima data mi-au făcut amenda 3555 de euro, după am vorbit cu ei, le-am zis ca nu pot sa plătesc, și mi-a făcut unu pe o foaie de la el din cap 2350 de euro.
La o ora vine un bulgar, la fel, ii luaseră actele, numerele, tot 3555 de euro.
Plus ca nu mi-au făcut nici o amenda scrisa, mi-au dat decât foile cu ce probleme au găsit la mașină și la platforma, nu mi-au dat nici un act cum ca mi-au luat actele de la mașina de pe platforma.

| johnnny123 a răspuns (pentru Claucs):

Dacă te simți nedreptățit și chiar consideri că ți-au dat amendă de 2350 de euro fără niciun motiv, nu ai decât să o contești și să te judeci cu ei.

Dar îmi este foarte greu să cred că au dat amenzi uriașe fără niciun motiv, doar pentru că erați români.

Și câți români erau în momentul ăla fix pe segmentul ăla de autostradă de știi tu că "au oprit numai români"?

| Claucs explică (pentru johnnny123):

După ce ne-au luat tot, ne-au dus intr-o parcare, parcare plina cu dube și platforme ale romanilor.
Erau vreo 4 mașini de Romania și una de Bulgaria. Toate în aceeași parcare.
Toți fără numere și fără acte, toți cu amenzi "uriașe", toți lăsați la 2 km de magazine și de benzinării.

| suntserios a răspuns (pentru Claucs):

Știm cu toții cum arată mașinile românilor și bulgarilor care trag platforme dupa ei. Eu zic că au avut mare dreptate când au făcut razie printre voi. Și tare mă îndoiesc că tu erai in perfecta legalitate și te-au abuzay

| Claucs explică (pentru suntserios):

Nici nemții nu sunt în legalitate, stai liniștit, eu întreb de actele de la mașina de pe platforma, de ce nu mi-au dat nici o dovada cum ca mi-au luat actele de la mașina de pe platforma.

| suntserios a răspuns (pentru Claucs):

Deci problema ta e ca de ce nu i-au luat și pe nemți. Nu pare să ai o problema că erai in ilegalitate. Cu asemenea mentalitate nu mai e cazul sa facem pe victimele Europei.

| Claucs explică (pentru suntserios):

Nu asta e problema mea, am specificat mai sus problema exact.
Si chestia cu opritul nemtilor, nu ma interesează, oricum mare parte din iei (părerea mea) au ură de rasă.
Cu chestia asta sunt obișnuit.
Specific din nou problema, de ce nu mi-au dat nici o dovada ca mi-au reținut actele de la mașina de pe platforma?

| xilef123 a răspuns:

Te-au mirosit ca nu vrei sa platesti :-)))))