| sebypetrescu921 a întrebat:

am implinit 18 ani acum 2 zile, ce acte imi trebuiesc pentru a-mi innoi buletinul?
Va multumesc, Funda celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| m1dn1gh7 a răspuns:

Deci, iti trebuie o cerere, aia ti-o dau ei la politie.
Certificat de nastere in copie si original.
Contractul de apartament si persoana care te tine sub acoperis. Un parinte de exemplu. Trebuie sa completeze si el ceva pe-acolo. Si 12 lei, 7 lei taxa pentru eliberarea actului de identitate si 5 lei taxa de timbru.

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru inceput : vezi data expirarii vechiului buletin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru sebypetrescu921):

La sectia de politie unde esti arondat vei primi o lista cu toate actele necesare inoirii buletinului

| m1dn1gh7 a răspuns:

DOCUMENTE NECESARE:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- certificatul de naştere, original şi copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie;
- declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane, din care să rezulte faptul că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, aparţine solicitantului;
- fişa cu impresiunile decadactilare ale solicitantului realizată de unitatea de poliţie de la locul de domiciliu sau de reşedinţă al solicitantului;
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate.
Multi inainte!

| sebypetrescu921 explică (pentru m1dn1gh7):

Nu am inteles nimic.
Explica te rog, nu doar copy paste.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru sebypetrescu921):

Deci, iti trebuie o cerere, aia ti-o dau ei la politie.
Certificat de nastere in copie si original.
Contractul de apartament si persoana care te tine sub acoperis. Un parinte de exemplu. Trebuie sa completeze si el ceva pe-acolo. Si 12 lei, 7 lei taxa pentru eliberarea actului de identitate si 5 lei taxa de timbru.