| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU, am lucrat în Norvegia în jur de 4 luni,mi-au facut un contract de munca fals (neînregistrat), acum sunt în România și refuza să-mi dea ultimul salariu.Se poate face sesizare la autoritățile Norvegiene dacă sunt în România? Prin mail sau ceva.
Se vor lua masuri? Din câte știu ei pun mare accent pe contract de munca și lucru în parametrii standard. Mulțumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Numai daca poti sa dovedesti ca ai acel contract fals, pe acre nu l-au inregistrat din cauza ca au avut intentii rele, da, poti sa trimiti email la autoritatile norvegiene si sa atasezi cotractul si evident sa-ti ceri drepturile banesti.

| xGamerZ212 explică (pentru Violleta2022):

Dețin contractul în format pdf, cu semnătura mea și a lui, numele firmei lui etc.
Și e român

| xGamerZ212 explică (pentru Violleta2022):

Poze la lucrările respective, etc, dovezi ar fi multe

| Violleta2022 a răspuns (pentru xGamerZ212):

Anunta-l pe agajator, ca-i ultimul mesaj inainte sa-l raportezi la autoritatile norvegiene, dar scrie mesajul in engleza, cand il trimiti ca sa-l poti atasa la ce trimiti autoritatilor norvegiene, daca el refuza sa te plateasca.

Vad ca cineva te-a sfatuit sa mergi al ambasada... dar problema ta nu-i de anvergura Ambasadei, doar pierzi timp inutil sa mergi pana acolo, ca te vor respinge politicos.
Va trebuii sa faci reclamatia la Camera de Munca norvegiana, atasand contractul si mentioannd ca nu ti-ai luat drepturile salariale si ca angajatorul, refuza sa te plateasca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la Ambasada Norvegiei din Româ nia si vorbeste cu ei spune le ce ai patit si ei trebuie sa te ajute sa ia legatura cu fostul angajator al tau sa il intrebe de ce nu ti a facut carte sau contract de muncă, si de ce nu ti au platit salariul, daca a fost din vina ta ca nu ti au dat banii? Trebuie sa aflii cauza care a condus la refuzul lor de a i ti plătii salariul, in strainatate oamenii sunt mult mai cinstiti decat cei de la noi, patronii se poarta bine cu angajatii in strainatate, acum spune ne tu daca nu ai facut ceva care l a determinat pe fostul șef sa nu te mai plăteasca? Tu de cît timp te ai reintors in România? Si care au fost cele 4 luni lucrate acolo si pe ce post?

| xGamerZ212 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu din vina mea, pur și simplu după ce am muncit, a spus ca nu mai are bani și mi trimite el în maxim 2 săptămâni,a trecut o luna și el tot spune ca nu are să-mi dea banii,cât despre post,eram multifuncțional, îl ajutam cu camerele din magazin, ii făceam preturile, traducerile, casa de marcat și mai mergeam din când în când și la cate o lucrare în construcții.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru xGamerZ212):

După ce ti am raspuns la intrebare am vazut ca seful vostru este tot român, ca era clar ca un norvegian sau un neamț nu facea asa ceva, te plătea pîna la ultimul leuț mai ales ca tu ai muncit, dar din păcate la români te poti astepta la orice indiferent ca sunt in Norvegia Italia Spania, ei asa sunt peste tot țepuitori, nu toti firește dar din nefericire uite ca mai dai peste asemenea specimene, nu ai numarul lui de telefon? Faci o plîngere la politie aici in Romania le dai politistilor o declaratie cu numele si numarul de telefon a sefului tau, si mai departe ei colaboreaza cu politia norvegiana si îl vor oblifga sa ti plateasca restanta, asta este treba lui ca numai are bani, tu ai muncit ai dreptul sa primesti restul de bani. Este vorba de o suma mare de bani pe care el ti o datoreaza? Multumesc

| xGamerZ212 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ar fi vorba în jur de 1500€
Și m-am gândit și eu la asta dar având în vedere incompetenta din România, m-am gândit sa apelez direct la sursa.