| ma3ryian a întrebat:

TPU. Am de 10 zile angajat un manager de transport cu salar brut de 7135 lei parca brut. Mi-a adus un concediu medical si-a rupt piciorul, va sta 3 luni in concediu medical. Acest concediu se va plati de CAS. Tipu are doua luni lucrate in alta parte si atat. Cum e? Da statu banii sau?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este. Modificarea a fost facuta prin OUG 99/2017, pct.9.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu va primi indemnizatie de concediu medical de la Stat, avand in vedere ca nu are stagiul de cotizare de cel putin 6 luni, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporarã de muncã, cauzatã de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
ART.7.Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

De la o luna au urcat la 6?

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

Spune-mi o chestie. Daca era accident de munca primea CM?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ma3ryian):

Da, in acest caz nu se cere un anumit stagiu de cotizare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ma3ryian):

Da, asa este. Modificarea a fost facuta prin OUG 99/2017, pct.9.

| maria567biebs678 a răspuns:

Nu cred, ca vei fi nevoit sa platesti concediul medical

| ma3ryian explică (pentru maria567biebs678):

Pai inainte era stagiu de cotizare o luna. Acuma nu m-ai stiu cat e?