Întrebare recomandată | GrizzlyRO a întrebat:

Am o intrebare : Am si eu o carte galbena cu 800 si ceva de intrebari auto. Cartea e din 2005 si nu stiu daca este buna. Adica sunt intrebari de baza legate de depasire viteza etc. Am vazut si una aparuta mai recent. Aceea ce are in plus?
Rog sa imi raspunda cineva care a terminat scoala de soferi cat mai recent happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa cauti o carte din acest an, OUG 195/2002 (Codul rutier) a fost modificat de cateva ori dupa 2005, ultima data prin Legea nr.203/2012.
De asemenea Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 a fost adoptat in 2006 si a mai fost si el modificat, asa ca sunt multe modificari in prezent fata de 2005.
Mai mult, poti face teste pe drpciv.ro, este site-ul oficial al Directiei regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor.

2 răspunsuri:
| aryenutzaa a răspuns:

Buna te sfatuiesc sa iti iei cartea aparuta acum pentru ca intre timp au aparut schimbari.

| bubulex a răspuns:

Mai bine iei cartea noua s-au facut schimbari din 2005