| nichiforeasa123 a întrebat:

am o întrebare : dacă am permis b1 pot să conduc mașină vw fox sau citroen c1? Mulțumesc de ajutor.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu cred ca poti conduce, dar poti verifica daca specificatiile tehnice (greutate si puterea motorului) se incadreaza la categoria B1, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Daca greutatea si/sau puterea motorului sunt mai mari ai nevoie de categoria B.

| nichiforeasa123 explică:

Dar tico pot conduce?