| Lucian_Olteanu_2003 a întrebat:

Am o intrebare, eu am 14 ani si am buletin cand trec vama trebuie sa fiu insotit de ambii parinti sau doar de unul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iesi din tara cu ambii parinti ai nevoie doar de cartea de identitate sau pasaport, dupa caz.
Daca iesi numai cu un parinte ai nevoie de o declaratie notariala a celuilalt parinte, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe parintele cu care pleci.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti fii insotit de 1 parinte, iar de la celalalt iti trebuie o Procura speciala de imputernicire (semnata si parafata la un Notar public).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa fie ambii parinti
daca e doar unul ai nevoie de o declaratie la notar de la celalalt parinte cum ca este de accord sa parasesti tara