| vladlove123 a întrebat:

Urgent TPU, am 14 ani si am buletin, imi mai trebuie ceva in afara de buletin la vama daca sunt cu ambii parinti? Dau funda

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca pleci intro tara care nu e din UE e nevoie de pasaport si daca mergi in autocar va cere spaga pentru vamesi ca sa nu umble in bagaje.

| vladlove123 explică (pentru mgtow):

Plec in germania.Imi trebuie altceva in afara de buletin?

| mixxjim a răspuns (pentru vladlove123):

Pentru Germania iti ajunge buletinul, este o tara membra a UE, ca si noi. In plus, trebuie sa mai aveti cu totii asigurare de sanatate/cardul de sanatate, asigurarea de sanatate este obligatorie in Germania. Conditiile de calatorie in Germania le poti vedea oficial pe site-ul Ministerului de Externe http://www.mae.ro/travel-conditions/3700 (din Romania, textul este in romana)

| mgtow a răspuns (pentru vladlove123):

Bani de buzunar, haine, chestiile basice de calatorie.

| Mihai1810 a răspuns:

Cu ce vei calatori?

| vladlove123 explică (pentru Mihai1810):

Masina persoanla

| Mihai1810 a răspuns (pentru vladlove123):

Da iti trebuie pasaport pentru ca treci prin si serbia care nu face parte din UE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la 18 ani ai nevoie de pasaport oriunde in Europa!

| Mihai1810 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 15 ani si anul trecut am fost in Bulgaria care este membra UE si am trecut doar cu buletinul. doar fratele meu care are 12 ani a avut nevoie de pasaport iti trebuie pasaport doar daca mergi intr-o tara care nu este membra UE. daca mergi intr-o tara care nu este in UE iti trebuie pasaport la orice varsta asa ca documenteaza-te si apoi raspunde

| teroristulpainialromaniei12 a răspuns:

Da pasaportul, buletinul nu e prea important.

| Anuşcaa a răspuns:

Iti trebuie pasaport. Altfel nu te lasa sa treci. puppy dog eyes