| pandrei6382 a întrebat:

Salut TPU! Am o intrebare legata de joburi si de angajari. Eu fac 16 ani la sfarsitul iulie, dar vreau sa ma angajez de la inceputul veri. Ma vor primi la vreun job la 15 ani si 11 luni? Cu acordul parintilor, desigur.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu avem de unde sti daca te va primi sau nu, depinde de angajator, legal te poti angaja cu acordul parintilor si daca esti apt medical
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te primesc dacă au nevoie de tine. Dar vor prefera e cineva mai în vârstă de obicei.

| ReddY25 a răspuns:

Vor accepta un candidat mai experimentat in detrimentul tău, dar merită să îți încerci norocul

| Amanda1 a răspuns:

Nu cred