| OliClaudiu a întrebat:

am o problema ieri am fost oprit de către politie în timp ce eram pe scuterul care il conducea un prieten și nu are permis pentru nici o categorie doar atestatul care acum numai este valabil, am fost duși către secție și am dat amîndoi declarație și ni s-a spus ca o sa ne sune sa venim sa mai semnam încă o data declarația înainte de a o trimite la procuror, cat de grava este situația noastră și ce o sa pățim?
Daca nu ma duc a doua oara la secție sa semnez ce se întîmpla? Mulțumesc anticipat

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietenul tau a condus fara permis, fapta constituie infractiune, conform OUG 195/2002, citez:
"ART.86. (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
In dosarul penal tu o sa ai calitetea de martor. Daca nu te duci cand ti-a spus o sa te citeze sau o sa te duca cu mandat de aducere.

| OliClaudiu explică (pentru Ioandelasal):

Este posibil sa se aleagă doar cu o amenda penala neavînd antecedente penale sau de alt fel?

| Ioandelasal a răspuns (pentru OliClaudiu):

Cu amenda penala nu poate fi pedepsit, nu este prevazuta la aceasta infractiune.
Eventual procurorul sau instanta de judecata poate considera ca fapta este lipsita de pericol social sau cu pericol social redus si sa aplice o amenda administrativa de pana la 1.000 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu ar trebui sa ai nicio vina daca nu conduceai, lui i se face dosar penal pentru conducere fara permis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se alege cu dosar penal si amenda si i se suspenda si dreptul de a da de permis de conducere pe o perioada de timp limitata, iar daca tu nu te duci in calitate de martor te pot sanctiona si pe tine cu ceva.

| OliClaudiu explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri happy