| TweeKTM a întrebat:

Am o problemă si am nevoie de ajutor!
Eu invat intr-un oras apropiat si nu am altundeva sa stau decât in căminul studențesc!
Oricum am iesit afara si a trecut ora 22(căminul se închide la acea oră) eu ajungând cam pe la ora 23:30.
Am batut la usa, am fost la paznic dar nu l-am gasit(el stătea în camin si nu dorea să ne dea drumul asa ca am decis să intrăm pe geam.El ne-a văzut și a chemat poliția. Politia a venit ne-a luat datele etc.
Intrebarea mea este :pot primi amenda daca mi-au fost luate datele sau amenda trebuie sa se de-a pe loc(eu nu am primit)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate primi ulterior amenda.
Nu vei fi amendat deoarece fapta ta nu constituie o contraventie prevazuta de vreo lege sau hotarare a consiliului local.
O incalcare a regulamentului caminului poate duce doar la o sanctiune disciplinara din partea facultatii.

| TweeKTM explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt la liceu
Am terminat clasa a 12 și am rămas în camin doar pentru examenele naționale(mai fac pregătiri etc). Dar oricum am vorbit astazi cu directorul liceului(căminului) si domnul dorea să ne de-a afara pe motiv că am întârziat
Se poate face acest lucru?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TweeKTM):

Depinde de regulamentul caminului si de ce va dori directorul. Daca regulamentul prevede ca intarzierea si incercarea de intrare prin efractie constituie motiv de dare afara atunci te poate da.

| TweeKTM explică (pentru TweeKTM):

Iti multumesc, si da am fost dat afară, dar motivul este uluitor: paznicul care a chemat poliția s-a dus la domnul director si i-a cerut demisia, spunandu-i ori pleaca ei ori plec eu
Tin sa precizez ca nu am iesit doar eu si inca doi colegi am iesit mai multi de 30 de elevi(nu toti in grup) dar numai noi 3 am fost taxați ceilalți elevi care au iesit (unii au venit după ora 3 dimineața) nu au fost taxati

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai lua amendă?

| Bunica69 a răspuns:

Exista camin stundentesc care se inchide la 10 seara?