| Vlad1306 a întrebat:

Am si eu o intrebare, daca merg pe langa mobra, adica nu sunt pe ea, motorul este oprit, si merg pe langa ea pana la un drum negru, pot patii ceva, va rog, dau funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat nu circuli cu ea pe drumurile publice nu patesti nimic, n-ai savarsi nici o ilegalitate (infractiune sau contraventie).
Trebuie sa fii atent, nu numai drumurile asfaltate sunt drumuri publice. Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| sierra1 a răspuns:

" Vlad1306: daca merg pe langa mobra,... pot patii ceva"

de ex ai putea călca intr-o balegă

te ții de promisiune: fundiță?

| Vlad1306 explică (pentru sierra1):

? Ma refeream de politie, si, nu nu iti dau funda

| sierra1 a răspuns (pentru Vlad1306):

Vaaaai, ce m-am intristat... oricum riscul era redus - iți spălai papucii și erai ca nou