| ionutz18 a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu permisul de conducere. M-am apucat de scoala pe1 august si am terminat-o pe 3 decembrie.(mentionez faptul ca am facut de profesionst cat B, C si CE si am 19 ani).Cu toatre acestea am luat B pe 5 decembrie si a mai ramas C si E. Nelamurirea mea este ca dupa ce s-a aplicat legea aceea ca "cei sub 21 de ani nu mai au voie sa dea de cat. C si CE" mai am voie sa bag dosarul de C si E la politie?straight face Legea s-a aplicat dupa 16 Ianuarie, adica dupa ce am terminat eu scoala.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nr.203/2012, care a modificat si completat OUG 195/2002, a intrat in vigoare pe data de 19.01. 2013.
Nu mai poti da examen pentru categoria CE deoarece nu ai varsta minima obligatorie de 21 ani. Nu o sa-ti mai primeasca dosarul si daca ai 19 ani o sa mai trebuiasca sa faci scoala de conducere pentru aceasta categorie, o poti incepe la 20 ani si 9 luni.

| ionutz18 explică (pentru Ioandelasal):

SI asta ar insemna ca am dat 30 de mil ca sa iau doar B? laughing) Nu exista nici o exceptie pentru cei care au terminat scoala inainte sa se aplice legea? oh go on

| Ioandelasal a răspuns (pentru ionutz18):

Da, asta inseamna, daca nu o sa apara vreo derogare.
Sunt curios, de ce ti-a trebuit atata timp sa termini scoala?
Daca este din vina scolii ai putea sa le soliciti restituirea sumei pentru categoria CE.

| ionutz18 explică (pentru Ioandelasal):

Mi-a luat mult timp pentru ca am stat o luna de zile numai pe legislatie, si plus ca faceam orele in paralel B-C-E. Nu mai zic ca se mai strica si masina din cand in cand.Si totusi daca nu o sa imi primeasca dosarul singura solutie este actionarea in instantahappy. Pentru ca pana la urma sunt niste bani la mijloc si nu imi permit sa isi bata chiar asa joc de ei.