| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema... parintii divorteaza... unii ar spune din pacat. nu e cazul.

Am o intrebare daca casa unde locuiesc este a bunici mele ( mama, mamei mele) tatal meu are vreun drept la ceva la partaj ( aici ma refer stric da casa) tinand cont ca el a ridicat 1 etaj.

Si inca ceva:

In ce conditii copilul este incredintat tatalui?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Tatal tau are dreptul la o despagubire, reprezentand jumatate din valoarea etajului pe care l-a ridicat, la altceva nu are dreptul.
2.Se stabileste domiciliul la tata doar daca acesta are conditii mai bune de crestere si ingrijire si copilul cere aceasta sau mama ar fi decazuta din drepturile parintesti.

| DanielaFD a răspuns:

Hei, cam aceeaşi problemă am avut-o şi eu, doar că părinţii mei s-au despărţit. Ceea ce ştiu din cele auzite. e că fiecare părinte are dreptul la o parte din casă sau mai bine spus la cele contribuite în acea casă. Dacă tu rămâi cu mama ta, o să luaţi împreună 75% din ce au făcut împreună în casă. Dacă rămâi cu tatăl tău tot la fel. Să zicem că 50% ia mama şi 50% tatăl. Dar. dacă tu rămâi cu mama ta luaţi împreună cam 75% sau invers. Sper că ai înţeles ce am vrut să zic. Alegerea e pur şi simplu a ta, cu cine vrei să rămâi, tu hotărăşti. Baftă! :3