| Kr3tzu a întrebat:

Am un prieten ce a depasit viteza cu mai mult de 50 km/h in localitate, acesta inca nu facuse un an de cand luase permisul, ce ii se poate intampla? primeste o sanctiune mai mare tinand cont ca nu avea mai mult de un an experienta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, art.102, citez:
"(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
e) depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic."
Clasa a IV-a de sanctiuni este intre 9 - 20 puncte amenda, aceasta reprezinta acum amenda de la 765 lei la 1.700 lei.
Sanctiunile nu au nimic cu perioada scursa de la obtinerea permisului de conducere. in afara celei pentru circulatia fara semnul pentru incepatori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca a fost prins trebuia sa stie deja ce pateste nu? daca nu a fost prins asta e... pacat pentru restul soferilor ca inca mai exista un pericol public pe sosele.

El nu stie ce pateste? ca de asta are permis sa cunoasca legislatia. Va ramane pieton 90 zile si va primi o amenda. Nu exista amenzi diferentiate pe baza experientei

| JohnnyBi a răspuns (pentru suntserios):

Corect. asa se ia permisul in Arges laughing. nici nu stie de ce i s-a luat permisul. vai de crucea mea dai de nebun cu 100 in localitate si nu stie ce a gresit. si el are permis.