| Marian2314 a întrebat:

as dori sa stiu in luna mai data de 17
implinesc 18 ani si vreau sa ma inscriu la scoala de soferi ma pot inscrie si in februarie, adica si maine pot sa ma duc sa ma inscriu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti inscrie la scoala de conducere maine si chiar poti incepe orele de legislatie. Orele de conducere le poti incepe abia dupa data de 17 februarie.
Conform art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa 17 feb, cand ai 17 ani si 9 luni te poti inscrie la scoala

| Marian2314 explică (pentru suntserios):

Pai si nu ma pot inscrie si de maine? Hai nu chiar de maine as vrea vineri.

| suntserios a răspuns (pentru Marian2314):

Daca nu ai inca 17 ani si 9 luni e destul de clar ca nu poti. Ai asteptat atat, nu mai rezisti 2 saptamani? serios?

| Marian2314 explică (pentru suntserios):

Ai dreptate rezist pana luni big grin