| 4nt0ny0 a întrebat:

Astăzi mi-au fost luate datele, dar polița nu a specificat nimic de amendă, doar mi-au trecut datele pe un carnețel. Aveam declarație.
Procesul verbal este obligatoriu de predat pe loc sau o sa il primesc prin poștă?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost in regula n-o sa te amendeze. Si procesul-verbal de contraventie il poti primi si acasa, de regula asa s-a procedat in starea de urgenta.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vei fi amendat, procesul verbal iti va veni prin posta. In 15 zile de la primire vei putea depune contestatie la judecatoria unde apartii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Normal procesul verbal trebuie intocmit la locul faptei si semnat de tine, iar in caz de refuz, de un martor. Daca nu se gasesc martori, se scrie in procesul verbal.
Doar daca contravenientul refuza sa primeasca procesul verbal se trimite prin posta, termenul fiind de 2 luni. Atentie: 2 luni de cand s-a savarsit fapta, pana ce l-ai primit (nu data de trimitere). Eu am castigat pentru cineva in instanta pentru ca persoana respectiva era plecata din localitate si a ridicat corespondenta dupa 2 zile de la implinirea a 2 luni. Pentru asta treuie o dovada cu data ridicarii.
Daca ai martor (se gaseste) se castiga in instanta. Dar mai mult ca sigur amenzile vor fi anulate, fiind nelegale.
Citeste si art. 26 din ORDONANŢĂ nr. 2 din 12 iulie 2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.

| xilef123 a răspuns:

Te-au notat sa te aiba cand vor ajunge la sectie si sa-ti gaseasca ceva sa te arda, nu le-a venit nimic in cap pe moment;-)

| AnonimFGH a răspuns:

Ceao, nu ai motiv de ingrijorare. deoarece te-au luat doar intr-o evindenta. daca era de amenda sau oricealtceva iti aducea la cunostinta si iti dadea procesul verbal sa il semnezi

| 4nt0ny0 explică (pentru AnonimFGH):

Unui prieten nu i s-a înmânat procesul verbal, doar i s-a adus la cunoștință că îl va primi acasă. De aici și îngrijorarea mea.

| AnonimFGH a răspuns (pentru 4nt0ny0):

Stai chill man