| UndeadEnigma a întrebat:

Astăzi mi-au fost luate datele mie si inca câtorva persoane pentru ca am fumat in perimetrul unei scoli. Au cerut numele meu si prenumele parinților, fara sa verifice ceva prin stație. Au zis ca o sa ne trimita prin posta amenda de 50 de lei, desi nu au scris vreun proces verbal si sunt la prima abatere de genul. Sunt șanse sa primesc amenda?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa primeasca parintii amenda.

| UndeadEnigma explică (pentru Salontanul):

Sunt major.

| Salontanul a răspuns (pentru UndeadEnigma):

Atunci de ce au intrebat de parinti? Banuiesc ca aveau Cartea de Identitate in fata!

| UndeadEnigma explică (pentru Salontanul):

Nu am avut cartea de identitate la mine. Le-am spus eu datele si stiu ca puteam sa le falsific, de aia zic ca ar fi ciudat daca mi-ar da amenda, as fi putut falsifica datele, ele nefiind verificate sau ceva...

| Drimmero a răspuns:

Da, politia locala asa face, daca nu ti-a facut proces verbal iti va trimite amenda acasa. E suficient sa-ti ceara numele si data nasterii si numele parintilor tai si aia e.

| UndeadEnigma explică (pentru Drimmero):

Chiar asa? Eu stiam ca trebuie sa fiu de față cand se întocmește procesul verbal, ba sa il mai si semnez. Amenzi am mai luat, dar nu mi-au fost trimise prin posta vreodata. Daca e sa imi vina, in cat timp ajunge, începând de azi?

| Drimmero a răspuns (pentru UndeadEnigma):

Si eu stiam ca trebuie sa-l semnezi si sa completezi cu ''mentiuni'', dar am vazut videoclipuri pe youtube cu oameni amendati si nu au semnat procesul verbal, dar din moment ce le-ai dat datele, te pot gasi cu usurinta. Probabil dupa 24 de ore ai primit amenda, daca lucram la ei ti-as fi zis cu exactitate.

| Denila123 a răspuns:

Da

| Rektsona a răspuns:

Depinde, eu zic ca da; depinde de colectiv