| korenix a întrebat:

Azi am trecut pe roșu de față cu poliția!
Eu eram incadrat pe banda din dreapta adica cea de mers inainte si la dreapte si politia fix langa mine pe banda din stanga adica cea de mers inainte!
Pentru mersul inainte era roșu si pentru dreapta era verde!
Eu îi stânjeneam pe ceilalți din spatele meu care vroiau sa facă dreapta si nu puteau trece de mine!
Si atunci poliția a dat geamul in jos si mi-au spus să trec, nu a specificat dacă inainte sau la dreapta!
Eu am tot asteptat si cand semaforul mai avea 9 sec mi-a facut semn poliția sa trec din nou! Si am trecut pe roșu!
Intrebarea mea este, oare pot primi amendă acasă? Sau dacă intradevăr vroia să imi ia permisul mi-l lua odată ce am trecut, nu-i așa? Dar ei mi-au zis "dă-i bataie, mergi". In rest nu s-au ținut după mine nu mi-au spus nimic! Imi poate lua permisul sau sa primesc amenda, odată ce nu ma orpit atunci, adica sa-mi vina plic acasa?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, atata vreme cat Politia ti-a indicat sa faci manevra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La noi nu se trimit amenzi acasă, mai ales când e vb de luat permisul.

| alex495 a răspuns:

E ok. Te au pus sa treci pe rosu sa nu blochezi strada. Data viitoare fi mai atent. Daca era pe bune iti lua permisu instant cand treceai pe culoare rosie a semaforului

| Kron5tadt a răspuns:

Am mare experienta in traficul auto. Deci: relaxeaza-te, nu vei primi amenda. Agentul ti-a permis avansarea pentru a fluidiza traficul.winking

| giulia283 a răspuns:

Pai daca ei ti.au facut semn sa treci nu e nicio problema.

| PetruM a răspuns:

Niciodată poliția nu dă îndemnuri cu scopul de a suspenda permisul. Așa cum ai învățat în școala de șoferi respectam prima dată indicațiile polițistului și apoi pe cele ale semaforului. Mai mult, nerespectarea indicațiilor polițistului ar fi putut genera o amendă.

| xMAG a răspuns:

Doar dacă erau camere la semafor dar nu-ți face griji era poliția de fata asa ca Dacă erau camere i-au văzut și pe ei același timp când erai acolo au văzut că ți-au făcut semn Așa că nu-ți face griji