| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,

Ce părere aveți, DIVIDE&IMPERA sau DEMOCRAȚIE?
Ce credeți că fac partidele în România, în nucleul lor, fură la greu, divid și cuceresc, sau pur și simplu DOAR respectă un fundament al societății și anume democrația, diferențierea etc?

Mă refer la sistemul politic. Clar și fără dubii noi acum trăim o perioadă în care atât România cât și mai toate națiunile lumii trăiesc între 2 dire©ții, DREAPTA~VS~STÂNGA, sau mai bine spus SOCIALIȘTII&LIBERALII versus CONSERVATORII... La noi de exemplu avem PSD și PNL. Din sondaje si din percepția mea personală, România asta bună, frumoasă, care e undeva la 75% din populația ei, chiar nu ar alege nici o direcție dar din păcate(pentru mine) tinde mai mult spre liberali. Ce părere aveți, este bine să fim spre STÂNGA(LIBERALI) adică spre această libertate de exprimare dar venind la pachet și cu "multiculturalismul" imigrația și multe alte lucruri pe care eu le consider nocive, sau DREAPTA. Dacă mă întrebați, eu consider că dreapta conservatoare este soluția, sistemele din Ungaria si Polonia cred că functionează. Hai să facem un exercițiu de imaginație, VESTUL(stânga extremă) promovarea a multor lucruri imorale... Si ORIENTUL, care promovează o mentalitate extremistă de exemplu multe țări cu Monarhie Absolutistă. Eu cred că noi trebuie să ne păstrăm identitatea de tip Balcanică, alături de verii noștrii buni "Yugoslavii", Bulgarii, Grecii etc. Orice părere constructivă și cu bun simț, vine respectată, posibil chiar să dăm fundiță(chiar dacă părerea vine contradictorie).

Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scuză-mă dar le cam încurci rău de tot în politică.
Ca să te clarific un pic.
1. Țara este o instituție socială. Ea trebuie condusă de cineva, de un grup de oameni. Poporul acesta trebuie să supraviețuiască și va supraviețui. Revoluția din 89 a schimbat regimul politic cu unul democratic, iar ceea ce trăim acum în politica românească este o consecință a evenimentelor de atunci.
Politică vine d la polis căci cetățile-orașe grecești vechi erau echivalentul țărilor de azi.
Astfel deciziile politice trebuie să fie în final pragmatice și să se bazeze pe situația reală.
Dta amesteci pe nemestecate Estul cu Vestul, cu ORIENTUL, scrii - STÂNGA(LIBERALI)?
Nu am cum să te clarific mai mult în asemenea condiții.

| IonutCG90 a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate, rectific, m-am grăbit, e evident că Liberalii sunt Centru Dreapta... Doar ca la noi în țară observ că e cam invers, dar nu mă înțelege gresit, nu-s fan nici PSD. Niciodată n-am votat cu ei și n-am să votez probabil. Asta nu inseamnă că vreau să influențez, întrebarea o voi șterge pentru că este un eșec... Nu mai are rost s-o corectez. Mulțumesc pentru corectare.

| sadrian46 a răspuns (pentru IonutCG90):

Nu, eu zic să o lași, și să îți spun de ce.
Cine a creat TPU nu știu exact ce a avut în minte. Dar a ieșit cel mai interesant forum de idei român pe Internet.
Sunt o mână de oameni mai activi, dta printre ei.
Dacă discutăm, ne clarificăm propriile idei, schimbăm opinii, discutăm în contradictoriu, poate ne unim și facem lucrurile să se miște, să se schimbe.
Voi încerca să răspund mai serios la întrebarea pusă de dta. Nu e un eșec, eu zic să continui.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Ati intrat pe forumul Softpedia?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Intru acum la sugestia dtale. Mersi.