| Ghengbeng18381 a întrebat:

Salut TPU,
Ce se întâmplă daca nu trimit produsul cumparatorului pe ebay, iar banii primiți pe paypal ii scot astfel incat clientul sa nu ii poata recupera?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca poti fi condamnat penal, daca cumparatorul iti face plangere penala pentru inselaciune, conform Codului penal, citez:
"„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| DeyCj a răspuns:

Vei fi acuzat de fraudă şi deservit autorităţilor competente, în rest nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Comiti infractiunea de inselaciune care se pedepseste cu inchisoarea.

| sierra1 a răspuns:

O să dăm o mână de ajutor poliției să te prindă!

| Ghengbeng18381 explică (pentru sierra1):

E vorba de 3 dolari? pe care pur si simplu era prea costisitor sa suplimesc contul pentru o suma atât de banala...

| sierra1 a răspuns (pentru Ghengbeng18381):

Aici vorbim de principii, stii cum se zice: azi un ou, mâine...

| mihai69 a răspuns:

1. în secunda doi, zbori de pe platformă.
2. în cele următoare, PayPal se vor îndrepta prin toate mijloacele legale împotriva ta pentru aș-i recupera paguba.

| anonimg a răspuns:

Nu cred că există o asemenea situație. Adică vânzătorul nu îți returnează banii în cont până nu ajunge produsul intact la el.

| Wr3nch a răspuns:

Esti data in judecata pentru frauda si fortat sa platesti amenda+ despagubiri, si poate dai o tura si la inchisoare asa cum ar trebui? laughing

| Catrice a răspuns:

Ajungi la răcoarehee hee

| wexceptional a răspuns (pentru Catrice):

E frig afara sau te referi la Siberia imi place cum gandesti

| wexceptional a răspuns (pentru Catrice):

Si ai ochi frumosi soto

| Catrice a răspuns (pentru wexceptional):

N-am înțeles faza cu soto, da' in fine...la răcoare ajungi fetița, până în Siberia cunoști Jilavahee hee

| wexceptional a răspuns (pentru Catrice):

Mai citeste o data tu abandonezi repede fetita la racoare am doi prieteni la Jilava stau langa primarie tu stai acolo?

| Catrice a răspuns (pentru wexceptional):

Nu,nu stau. Și din moment ce nu ai înțeles la ce m-am referit cu "răcoare", las-o așa.

| johnnny123 a răspuns:

Ce nu intelegi? Conceptul de "inselaciune"?

| wexceptional a răspuns:

Iti blocheaza contul si ai bani pe minus nu o sa mai poti folosi si te urmareste si interpolu daca sunt multi bani la mijloc e inselaciune ai grija daca nu e vorba de multi bani nu te complica mai bine daca vrei sa dai tepe invata de la meseriasi nu te prosti singur intra in grupuri clanuri bafta!

| GCV a răspuns:

S-ar putea sa te raporteze la politie și sa vine peste tine!
Îmi dai funda terog?