| DamyCorduneanu1998 a întrebat:

Daca am un cross/atv de 150/125cc si ma prinde politia cu el pe drum si imi face dosar penal mai pot da de permis la 18 ani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta ai acum.
Minorii sub 14 ani nu raspund penal, cei intre 14-16 ani raspund penal doar daca se constata ca au discernamant (si tu nu prea ai daca vrei sa faci prostii). Minorii nu sunt pedepsiti cu inchisoare sau amenda penala, impotriva lor se poate lua doar o masura educativa, de regula neprivativa de libertate.
In orice caz, daca ai dosar penal si esti pedepsit nu poti obtine permis de conducere decat dupa trecerea a 6 luni de la executarea pedepsei.

| DamyCorduneanu1998 explică (pentru Ioandelasal):

Am 14 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru DamyCorduneanu1998):

Atunci ar trebui sa ai atata minte si sa nu savarsesti infractiuni.