| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Dacă intenționez sa îmi achiziționez o mașina și doresc sa o înmatriculez pe firma, pentru a scuti TVA-ul la vânzarea acesteia trebuie plătit?
Ofer funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La cumpararea pe firma nu scutesti firma de plata TVA, doar ca acesta este deductibil, bineinteles daca firma este platitoare de TVA.
La vanzare firma trebuie sa incaseze TVA, pe care il va vira la bugetul de stat, tot daca este platitoare de TVA.

| Anonim7391 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc
Am fost lămurit pana la urma, mereu am dat pe idioți ce se cred îngeri picați din stele

1 răspuns: