| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut TPU,daca un minor isi face cont pe superbet cu buletinul altcuiva si inca este in perioada de verificare,isi introduce cardul bancar, emailul si nr de telefon si vrea sa-si inchida contul, se poate intampla ceva grav? Ma refer la politie sau chestii de genu

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă l-a deschis pe numele altcuiva, nu poate să își introducă cardul lui bancar, așa că chestia nu funcționează din start așa.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru sadrian46):

Ba a functionat, a depus bani cu alt nume

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Cum adică bani cu alt nume? Dacă câștigă, nu îi poate scoate pe cardul lui, cu alt nume.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru sadrian46):

Da,a depus cu cardul sau care are numele diferit fata de numele celui ce i-a luat cnp ul dar nu a putut depune pentru ca trebuia sa trimita o poza cu buletinul pentru a verifica indentitatea, vazand asta a irosit toti banii si a dat inchidere cont

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Daca cel care are cardul vede tranzactia ilegala in contul bancar si cere investigatia ei de catre Politei si banca, se ajunge si la contul de superbit care are deataliile tale (email, telefon) si atunci esti gasit si ti se face dosar penal, pentru frauda (pentru furt calificat de credit carduri) si insusirea identitatii ilegale a altei persoane.
Uite asa ajungi delicvent de minor, facand puscarie juvenila.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Nu este vorba de card furat ci doar de un cont facut, ma rog, un cnp dat la nimereala si un cont care necesita verificarea identitatii cu ajutorul unui act de identitate

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Dacă nu a putut depune, în ce fel a irosit toți banii?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

CNP dat la intamplare...ok, dar credit cardul dupa care s-au retras banii, al cui era?

| IoanaMihaela5267 explică (pentru sadrian46):

Aviator,ia depus da nu a putit retrage pentru ca nu a verificat contul

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Al meu

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Si daca era credit cardul atu, de ce ai dat un CNP fals?

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Nu eu, nepotul meu

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

In cazul asta, atata vreme cat tu nu depui plangere la politie ca ti s-a furat credt cardul si banii de pe card, nepotul tau nu va fi investigat si nici acuzat de furt.
Eu sunt totusi sprinsa, cum de a ajuns nepotul in posesia credit cardului tau?
Trebuei pedepsit serios, fiindca asa ceva nu se face!

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Logic ca trebuie pedepsit dar nu vreau sa apara acuzatii cum ca ar fi furat un buletin sau s ar fi dat drept alta persoana

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Asta ramane la latitudinea agentiei d e Superbit daca investigheaza si lucreaza cu politia la acest gen de scam-uri unde sunt folosite frecvent, credit carduri furate.
Banca este alta unitatea care lucreaza cu politia si investigheaza asemenea furturi, dar nu va actiona decat in situatia in care posesorul cardului bancar cere sa-si recupereze banii furati.
Vor ajunge la tine doar daca ceri investigarea si recuperarea banilor lipsa.
In situatia in care stii bine cine i-a furat si nu vrei sa-ti vezi nepotul cu dosar penal, nu faci tam-tam.
Poti sa anulezi oricum acest card si sa ceri bancii unul nou.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Nu i sa fac tam tam dar nu vreau sa intru in conflict cu persoana cu cnp ul furat

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Nu-ti fa probleme din atat lucru ca ni se intampla tuturor sa punem 1 cifra gresita.
Doar daca datele conincid perfect cu CNP-u l adica nume, prenume si adresa. Atunci se poate considera furt de identitate.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfaturi

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

A depus pe numele altuia. Să îl roage pe acela să verifice contul creat pe numele aceluia, și să îl roage pe acela să îi retragă.

| Lukasssz a răspuns:

Incearca si asa aflam si noi

| Andrei007007 a răspuns:

E simplu, nu se intampla nimic cat timp buletinul acelui om cu care si-a deschis copilul contul nu depune o plangere la politie in acest sens. Oricine poate sa-si deschida cont la agentii de pariuri folosind alte acte de identitate insa daca titularul acelui act afla de asta atunci situatia se agraveaza mai ales daca persoanele in cauza nu sunt rude sau cunostinte etc. pentru a se intelege si a ajunge la un consens.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei007007):

Si care-i motivul inteligent in a deschide cont la superbit pe numele altuia?
ce faci daca castigi?
Cum demonstrezi ca ala este castigul tau, ca-ti trebuie actuld identitate. sa fie pe acelasi nume cu cardul bancar.
Stii ca este ilegal sa faci cont fake,
sau cu un act de identitate, ori credit card care nu-ti apartine?

De altfel, este cazul unui user de aici, care si-a facut cont legal cu buletinul lui si datele corecte, dar a foslosit credit carduri diferite si nu unul, mai multe.
La un moment dat a castigat si era disperat ca i s-a cerut sa se identifice si sa prezinte credit cardul cu numarul respectiv din care s-au retras banii.
In momentul cand a trimis cardul care nu era pe numele lui, cei de la superbit i-au blocat contul.
stiu ca era in investigatii legale cu aia, dar nu s-a mai intors sa ne povesteasca ce a rezolvat, poate nici nu mai este in liberatte, daca l-au prins cu credit carduri furate.