| AtlasBoody a întrebat:

Deci azi in jurul orei 9-10 dimineata eram cu un prieten intr-un parc si am facut prostia sa ne luam cate o doza de bere cu 5%alcool.In timp ce beam 2 domni politisti au venit si ne-au dat amenda de 50 de lei fiecaruia(mentionez suntem sub 18ani ). Intrebarea mea este in cat timp trebuie sa platesc amenda pana devine mai mare sau vine acasa si afla si parintii?(este prima data cand am primit amenda si am nevoie de raspunsuri serioase va rog)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda o poti plati in 30 de zile. Si amenda nu se mareste, indiferent cand o platesti, cu exceptia contraventiilor la care exista inlesnirea de a plati jumatate din minim in 48 de ore, dar nu este cazul amenzii tale, tu ai fost amendat la L.61/1991 si 50 de lei este jumatate din minim, avand in vedere ca esti minor.

1 răspuns: