| CoolBoy2012 a întrebat:

URGENT!
Acum 2 zile am iesit afara cu niste prieteni. Am mers toti intr-un pub, unde mi-am luat o cafea iar unul dintre ei si-a luat o bere. Dupa un timp am iesit toti afara ca sa fumam niste tigari.
Au venit la noi 2 politisti si ne-au cerut buletinele. Eu nu l-am avut si le-am spus doar datele personale... In timp ce ii legitima si pe prietenii mei i-am intrebat ce se intampla, ei refuzand sa imi raspunda la intrebare, am continuat sa insist... Eram speriat, era prima data in viata mea cand ma legitimau niste politisti.
Cand au terminat mi-au spus ca vom primi amenda pentru consumarea bauturilor alcoolice in spatiu public, desi eu nu consumasem alcool si eram in fata pub-ului.
Sunt minor, am 17 ani, nici acum nu inteleg ce s-a intamplat. Au refuzat sa imi raspunda la intrebari si vreau sa stiu daca am primit amenda si ce pot face sa scap? Mentionez ca nu am semnat nimic si nu am primit amenda inca.
Va rog ajutati-ma, mi-e frica de ce s-ar putea intampla daca va afla mama. Are un salar mic si nu vreau sa mi-o plateasca ea.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca politistii nu ti-au facut proces-verbal de contraventie, atunci nu stii si nici noi n-avem cum sti, daca o sa te amendeze ori nu.
In orice caz pot sa-ti trimita acasa procesul-verbal de contraventie, desi eu nu cred asta, daca situatia este asa cum o descrii, trebuiau sa-l amendeze doar pe cel cu berea.
Daca chiar te amendeaza poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la primirea p.-v. de contraventie si prietenii vor fi martori ca tu n-ai baut.
Fiind minor limitele minima si maxima ale amenzii se reduc la umatate, astfel ca ai putea fi amendat de la 50 lei la 250 lei (amenda normala este de la 100 lei la 500 lei).

10 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Stai putin,ei v-au prezentat legitimatia Politiei Romane? Trebuie sa fie o politie locala care patruleaza strazile! Alta data sa nu te mai duci la alte localuri fara stirea parintilor tai! Sa ai tot timpul buletinul tau la tine, in buzunarul tau! Poate primesti acasa prin posta un aviz, o somatie, un avertisment sau poate o invitatie la politie ca sa dai o declaratie! Ai intrat in bucluc, baiete! Roaga-te bunului Dumnezeu sa te apere si sa nu ti se intample nimic!

| CoolBoy2012 explică (pentru untu):

Nu mi-au aratat nici-o legitimatie. Dar aveau uniforme.

| untu a răspuns (pentru CoolBoy2012):

Aha! Asta inseamna ca nu sunt politisti adevarati, ci escroci! Nu stiu cum au facut rost de uniforme? Trebuia sa anunte la 112 si sa spui ca au venit niste politisti care nu aveau nici o legitimatie!

| Dumbi a răspuns:

Daca ar veni acasa aceea amenda, poti sa ii explici mamei tale ce s-a intamplat. Oricum nu prea cred ca o sa vina ceva… Acei oameni poate nu erau politisti, poate erau niste indivizi care nu au nici o treaba cu politia. Ar fi trebuit sa le faci o poza, ori din profil, ori de la spate, pentru identificarea acestora, in caz ca nu erau oameni de ai legii…

| tintareco a răspuns:

Dacă nu ai semnat nimic, nu vei primi nici o amendă, pentru că, nu au o bază juridică. Stai liniştit.

| CoolBoy2012 explică (pentru tintareco):

Din cate am inteles de pe internet, pot sa primesc un fel de proces verbal prin posta si tot primesc amenda... Este adevarat?

| CoolBoy2012 explică (pentru tintareco):

Din cate am inteles de pe internet, pot primi un fel de proces verbal acasa si tot trebuie sa primesc amenda... E adevarat?

| tintareco a răspuns (pentru CoolBoy2012):

A scris cineva vreun proces verbal,au semnat ceilalţi ceva? Dacă da,în cel mai rău caz eşti martor, iar asta nu te afectează cu nimic, dacă nu, dormi liniştit pînă la adînci bătrîneţi, nu primeşti nimic.

| tintareco a răspuns (pentru CoolBoy2012):

Nu primeşti nimic dacă nu au întocmit proces verbal la faţa locului. Punct.

| Dănciuc_Ștefania_1998 a răspuns:

E posibilitatea sa fii fost înșelați de niște escroci. Va doreau datele pentru a face altceva cu ele. Cunosc cazuri de împrumuturi in banca, cu CNP-ul altei persoane. Aveți grija!