| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma transfer la alt liceu in semestrul viitor.

Ce pot face daca directorul liceului in care sunt acum nu imi aproba transferul in vacanta dintre semestre? Am auzit de la niste colegi ca s-ar putea sa nu-mi dea transferul pentru ca am ramas pre putini in clasa(21). Vreau sa precizez faptul ca motivul transferului sunt problemele financiare. Sunt clasa a 10-a.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Regulamentului din preuniversitar transferul este doar avizat de Consiliul de Administratie a liceului actual si aprobat de CA al liceului unde vrei sa te transferi. Daca este aprobat de CA al liceului unde vrei sa te transferi nu se va lua in considerare avizul, bineinteles daca ai un motiv intemeiat. Te poti adresa si Inspectoratului Scolar judetean.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai, liceul la care sunt in prezent e la 30km de casa mea iar cel la care vreau sa ma transfer e la 10km distanta de casa si chiar avem probleme financiare serioase. E un motiv destul de intemeiat?
Am incercat sa ma transfer fix cu o saptamana inainte de inceprea anului scolar dar directorul liceului in care sunt acum mi-a refuzat transferul si ma tem ca n-o sa ma lase sa ma transfer nici in semestrul 2.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este un motiv intemeiat.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci, eu am incercat sa ma transfer cu o saptamana inainte de inceperea anului scolar, liceul in care voiam sa ma transfer mi-a aprobat transferul, dar directorul liceului in care sunt in prezent a refuzat sa-mi semneze transferul. Ce pot face daca directorul nu-mi semneaza transferul nici in semestrul 2? Sa-l reclam la Inspectoratul Scolar sau la autoritati?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa te adresezi Inspectoratului Scolar Juderean.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Acum chiar nu stiu ce sa mai fac:
Deci, nu puteam sa astept pana in semestrul 2(urasc din suflet liceul asta), Am sunat la liceul la care vreau sa ma transfer si mi-au zis ca ei ma primesc, am mers la liceul la care sunt in prezent dupa cererea de transfer pe care am depus-o inainte de inceperea anului scolar, pe ea scria "Nu se aproba", secretara liceului in care sunt in prezent mi-a zis ca pot fi primit in liceul in care doresc sa ma transfer chiar si daca consiliul liceului in care sunt acum nu a aprobat cererea. M-am dus la liceul la care vreau sa ma transfer dar directoarea acestui liceu a zis ca este imposibil sa ma primeasca la ei in liceu daca cererea nu a fost aprobata de liceul in care sunt in prezent.
Liceul la care sunt in prezent e la 30km de casa mea(naveta lunara costa 160 lei) iar cel la care vreau sa ma transfer e la 10km(naveta lunara costa 110 lei) distanta de casa si chiar avem probleme financiare serioase(nu avem bani de lemne si inca platim rata la apa). E un motiv destul de intemeiat?
Ce pot sa fac? Sa ma duc la director si sa-i fac un scandal de zile mari? Sa ma duc la inspectorat? Sa ma duc la politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus ca poti sa te adresezi Inspectoratului scolar judetean, politia n-are treaba cu transferul elevilor.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Scuze de deranj dar astazi am sunat la Inspectoratul Scolar din judetul meu si mi s-a zis ca ei nu se baga in asa ceva, mi-a zis ca daca doresc un transfer am nevoie de acordul ambelor licee. Ce pot face in legatura cu asta?